„Почти всеки желае да промени личността си по някакъв начин“ – това е началото на нова статия, която обещава да опише подробно четири механизма, чрез които всеки може да постигне това. Но нямайте големи очаквания – в нов обзор професор Джошуа Джей Джаксън от Вашингтонския университет в Сейнт Луис и д-р Аманда Джей Райт от Университета в Цюрих казват, че малките промени са максималното, на което можете да се надявате.
За всеки елемент от личността ви, който бихте искали да промените, трябва да определите три неща: предпоставките, които са ви необходими, за да извършите промяната; средата, която ще помогне на промяната да се задържи, като отчитате както задействащите, така и подсилващите фактори в нея; и интеграторите, които ще ви помогнат да подкрепите желаната от вас промяна на възможно най-много места.
Звучи просто? Може би. Но в действителност този вид работа е трудна и изпълнена със спънки.
„Само желанието за промяна не е достатъчно. Като цяло личността е много последователна и стабилна система, така че не е изненадващо, че нейната промяна е трудна“, пишат авторите на обзора.
Но ако наистина чувствате, че даден аспект от личността ви ви спъва, подобна рамка може да бъде добро начало. В разговор с Medical News Today психологът д-р Емили Мур, която не е участвала в прегледа, обяснява, че според нея тези три точки представляват „груба схема за това как да започнете да променяте личността си“.
Въпреки това тя предупреди, че е важно първо да се запитате защо искате да направите промяна.
„Ако чувствате, че трябва да сте по-екстравертни, защото това е социално оценено, а не защото ви се струва лично на вас значимо, е малко вероятно да успеете да поддържате воля през целия процес на промяна“, казва Мур.
Така че, ако ще действате, трябва да е по правилните причини.
Авторите на прегледа обясняват, че важни житейски събития, като започване на нова работа, преместване в друга държава или ставане на родител, могат да предоставят и четирите механизма за пораждане на промяна, но най-вече тригери и подсилващи фактори. Ако след това някой реши, че харесва това, което вижда в личността си, може да бъде в състояние да предприеме активни стъпки към по-трайно интегриране на тези промени.
Струва си да се помни, че някои хора може да имат много сериозни причини да искат да бъдат по-малко тревожни или по-общителни, например. Изводът от изследването е най-вече, че не е задължително личността да бъде статична – промените са възможни и има някои подкрепени с доказателства начини за постигането им.