Никола Тесла, известен с работата си по променливия ток, е бил адски добър изобретател, машинен инженер и физик. Неговите изобретения работят по-добре от очакваното дори 100 години след като той ги е описва. Никой обаче не може да бъде прав в 100% от случаите – а Тесла е грешал доста често. И често в огромна степен.
Например, въпреки че е пионер в областта на променливия ток, той не е вярвал в електроните и вместо това е смятал, че атомите са най-малките градивни елементи на Вселената, като твърдял, че ако те съществуват, то това би станало само в идеален вакуум. Вярвал е и в популярния възглед от XIX в., че „етерът“ предава електрическите токове.
Има и случай, в който е вярвал, че е регистрирал космически лъч, който се движи със скорост 50 пъти по-голяма от скоростта на светлината.
Но днес ще поговорим за момента през 1899 г., в който е решил, че е уловил радиосигнал от интелигентни извънземни.
„Дори и сега понякога си спомням ярко случката и виждам апаратурата си така, сякаш тя действително е пред мен“, пише той за инцидента. „Първите ми наблюдения положително ме ужасиха, тъй като в тях имаше нещо мистериозно, да не кажа свръхестествено, а аз бях сам в лабораторията си през нощта.“
Накратко, той чул звукови сигнали. По-конкретно: Бип. Бип-бип. Бип-бип-бип.
„Малко по-късно ми хрумна мисълта, че смущенията, които наблюдавах, може да се дължат на интелигентен живот. Въпреки че не можех да разшифровам значението им, не можех да си помисля, че те са напълно случайни. Непрекъснато у мен се засилва усещането, че аз първи съм чул поздрава на една планета към друга.“
23-годишният Никола Тесла
Тесла, разбира се, не улавя сигнали от извънземни. В началото хората предполагали, че сигналът трябва да е дошъл от Земята, тъй като идвал на честота, която йоносферата не пропускала, и Тесла бил осмян за това.
Но повече от век след като открива сигнала, през през 2003 г. един екип пресъздава устройството му – и казва: „Нашето мнение е, че е напълно в рамките на разумното да определим сигналите на Тесла като откриване на нискочестотни емисии от Юпитер“.
„Все още трябва да се свърши значителна работа, за да се убедят скептиците“, продължават те.
„Въпреки това основното е, че когато слушате сигнали от Юпитер с един от приемниците на Тесла от Колорадо Спрингс, от време на време чувате „Бип… Бип-Бип… Бип-Бип-Бип“! Освен това извънземни сигнали с тази честота все пак могат да минат през йоносферата на Земята – по време на минимума на слънчевите петна. Тесла е бил на точното място, в точното време, правейки точното нещо. Научната общност беше тази, която се оказа неподготвена.“