Кофеинът се появява на най-различни места – от сутрешната чаша (или три) кафе до хапчетата, които пием при грип, или шоколада. Всъщност той е най-широко използваното психоактивно вещество в света.
През последните седмици неговите защитници популяризират очевидните му ползи, докато други го критикуват заради предполагаемите му рискове. Но кой от двата лагера е прав? Оказва се, че и двата, и никой.
Сърдечно здраве
Някои изследвания показват, че кофеинът всъщност може да е полезен за сърцето. При анализ на три големи проучвания на сърдечни заболявания изследователите установяват, че по-високият прием на кафе е свързан с по-нисък риск от сърдечна недостатъчност. Пиенето на безкофеиново кафе не е имало същия ефект, което показва, че именно на тази съставка е причината, въпреки че са необходими допълнителни изследвания, за да се потвърди напълно тази теория.
Въпреки това изследователите са установили някои краткосрочни сърдечносъдови въздействия, когато става въпрос за консумация на напитки с високо съдържание на кофеин. Установено е, че високите нива на консумация – за които се счита около 1 литър течност, съдържаща 320 милиграма кофеин, което е същото като четири 250-милилитрови кенчета Red Bull – причиняват временни случаи на повишено кръвно налягане и сърцебиене.
Този ефект се проявява особено силно, когато енергийните напитки се комбинират с алкохол.
Метаболитно здраве
Проучване, публикувано миналата година, установи, че хората с по-високи нива на кофеин в кръвта може да имат по-нисък риск от затлъстяване и диабет тип 2. Тези хора са имали варианти в два гена, свързани с метаболизма на кофеина, което означава, че организмът им е разграждал молекулата по-бавно и по този начин тя е оставала на високо ниво в кръвта им.
Това изследване също има и ограничения: смята се, че половината от ефекта на кофеина е бил опосредстван от загубата на тегло, например. Друг важен фактор, който трябва да се отбележи, е, че в проучването са участвали предимно хора от европейски произход, което означава, че изводите може да не се отнасят за всички. Необходимо е да се проведат допълнителни изследвания, за да се установи дали увеличаването на приема може да играе роля за намаляване на риска от тези две състояния.
Психично здраве
Кофеинът е стимулант – много хора пият кафе или енергийна напитка, за да повишат рано сутрин или в средата на следобеда не само енергийните си нива, но и настроението си. Как се постига това? Като част от поредицата на Американската медицинска асоциация „Какво лекарите биха искали пациентите да знаят“ (What Doctors Wish Patients Knew™), неврологът д-р Никол Кларк обяснява, че кофеинът „стимулира допамина, който е химично вещество в мозъка, играещо роля в мотивацията за удоволствие и учене“.
От друга страна, ако вече имате опит със състояния като паническо разстройство и тревожност, последните изследвания показват, че кофеинът може да влоши настроението ви. Метаанализ от 2022 г. установява, че консумацията му на стойност около пет чаши кафе предизвиква тревожност както при хора с паническо разстройство (ПР), така и при здрави хора, но тези с ПР са изложени на по-висок риск от пристъп на паника.
Здраве на плода
Кофеинът е способен да премине през плацентата, което означава, че може да попадне в кръвния поток на развиващия се плод. Изследванията в тази област показват, че дневната консумация на повече от 300 милиграма може да бъде свързана с повишен риск от ниско тегло при раждане, а повече от 350 милиграма може да бъде свързано със загуба на бременност.
Поради това, въпреки че в много насоки на здравните организации се посочва, че бременните все пак могат да консумират известно количество кофеин, ако искат, те препоръчват не повече от 200 милиграма дневно. Въпреки това, в проучване от 2020 г. се стига до заключението, че все повече изследвания показват, че няма безопасно ниво по време на бременност.
Спортни постижения
Добавянето на кофеин е утвърдена тенденция в областта на фитнеса и спортните постижения, като веществото често се добавя в различни количества към предтренировъчните прахове. Изследванията като цяло показват, че то може да подобри спортните постижения; въпреки че голяма част от тези изследвания се основават на данни от спортисти мъже, органите за спортно хранене го прилагат в своите насоки като цяло.
В мета-анализ на проучвания при спортистки от отборните спортове изследователите установяват, че добавката с кофеин наистина е ефективна за повишаване на някои аспекти на постиженията, като силата на ръкохватките и скока с противодействие, но не и при други (ловкост, скокове от клек, способност за многократен спринт). Заключението е, че са необходими допълнителни изследвания, преди сегашните идеи за кофеина да бъдат приложени към всички.
Съществуват и някои предположения, че кафето в частност може да подобри постиженията в редица различни дейности, но не е ясно доколко, ако изобщо има такъв ефект, той се дължи на специфичното действие на съставката.
Цялата картина
Всичко казано дотук показва, че това, което прави кофеина „добър“ или „лош“, вероятно зависи от конкретния човек: колко добре организмът ви го метаболизира, какви лекарства приемате, които могат да взаимодействат с него, или какво количество консумирате.
Все пак си струва да се помни, че това е наркотик и токсичността или предозирането с него е нещо много сериозно – рядко срещано, но може да бъде фатално. Най-добре е да бъдете предпазливи, особено когато става въпрос за кофеинови добавки.
Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ съветва за какво да внимавате, когато преценявате колко кофеин ще ви е прекалено много. Симптомите могат да включват:
Ако искате да намалите кофеина, обикновено се препоръчва това да става постепенно. Въпреки че директният метод не е опасен, както е при другите наркотици, той все пак може да има някои доста неприятни странични ефекти, като главоболие и умора.