Да имаш котка като домашен любимец означава да сключиш социален договор, в който се съгласяваш роболепно да приютиш звяр, който може да се обърне срещу теб по всяко време и без никаква причина. Собствениците на котки знаят, че разтриването на коремчето може да бъде посрещнато с внезапно и безпощадно торнадо от зъби и нокти. (Експертите не са сигурни защо, но е възможно повтарящото се поведение като галене да дразни котката с течение на времето.)
Собственик на котка без лекопласт и водороден пероксид е един неподготвен собственик.
Шона Гарнър, водещ ветеринарен лекар на приложението за помощ на домашни любимци FirstVet, ще ни даде няколко съвета как да действаме при нападение. Ако някога се окажете в конфликт с уж опитомената си котка, запомнете тези съвети, за да сте сигурни, че ще се отървете само с драскотина.
Избягвайте котката
Според ASPCA котките могат да станат агресивни, когато са стресирани, в територията им е навлезнато, има непознати наоколо, поради медицински проблем или без на пръв поглед никаква причина. Когато котката се подготвя за отбранителна атака, тя вероятно ще използва езика на тялото, за да предупреди околните, че предстои агресия. Ще приклекне, ще сплеска ушите си, ще започне да съска или ще развие пилоерекция (изправяне на космите). Ако видите, че котката прави някое от горепосочените действия, отдалечете се, докато животното не се успокои.
„Когато се сблъскате с агресивна котка, трябва незабавно да напуснете стаята и да ѝ позволите да се успокои със собственика си“, казва Гарнър. „Ако остане сама с непознат човек и стане агресивна, тогава този човек трябва да се оттегли и да ѝ позволи да се успокои сама. Ако котката е агресивна със самия си собственик, тя може да има нужда от собствено пространство, затова пак е най-добре да я оставите сама, докато не е готова да се успокои.“
Отвлечете вниманието на котката
Ядосаната котка има едно наум – да унищожава. Може да е полезно да я успокоите като ѝ предложите разсейване под формата на играчка, някакъв шум, лакомство или дори подхвърляне на предмет. „Използването на лакомства за котки може да помогне, но по време на стрес понякога те не се интересуват от лакомства“, казва Гарнър. „Играчките също са чудесно средство за отвличане на вниманието.“
Дайте на котката тайм-аут
Агресивната котка е най-добре да бъде оставена сама, когато е възможно. Ако се намира в стая, която може да бъде затворена, опитайте да затворите вратата за малко, за да видите дали ще започне да се отпуска.
Използвайте кърпа
Когато ви атакува и бягството не е възможно, опитайте се да намерите кърпа или друг някакъв плат (дреха, например), която да използвате като препятствие между вас и котката. Тя може да се разочарова, че не може да ви нападне директно, и да отиде да прави нещо друго.
Възможно е също така направо да хвърлите кърпата върху котката. „Позволявайки на котката да се скрие в кърпа, може да ѝ помогнете да се отпусне, тъй като някои котки веднага ще се успокоят, ако се почувстват скрити и не могат да ви видят“, казва Гарнър.
Кърпите могат да се използват и за хващането на разгневена котка, но тъй като едно такова безразсъдно действие само ще я направи още по-разгневена и може да се нараните, трябва да се пипа внимателно. (Не се опитвайте да я хванете за козината, тъй като Гарнър казва, че това вече не е препоръчителна практика). Ако се поуспокои, може да се държи внимателно само с ръце: „Ако котката не е стресирана, най-добрият начин да я преместите е да поставите ръка под корема ѝ и да увиете другата си ръка около нея, за да я люлеете, като я държите притисната до тялото си, за да се чувства сигурна.“
Щипка
„Доказано е, че щипките, които не стискат толкова силно, поставени в долната част на шията точно над раменете (на т. нар. мъртва кожа), намаляват тревожността и освобождават ендорфини, които помагат за успокояването на котката“, казва Гарнър.
Не се отдръпвайте при ухапване
Въпреки че изглежда нелогично, най-добре е да не отдръпвате ръката си, ако котката впие зъби или нокти в нея. Отдръпването на кунката ви назад засилва идеята, че сте плячка.
„Когато сте ухапани от котка, най-добрата реакция е да се опитате да не изпадате в паника и да позволите на котката да избяга“, казва Гарнър. „Често котките, като захапят, не остават така; те ще се отдръпнат и ще нанесат нов удар. Не се опитвайте да разтърсите ръката си или да я издърпате от устата на животното. Вместо това, щом усетите, че хватката на котката се разхлабва, спокойно се отдръпнете“.
Носете очила и ръкавици
Понякога човек трябва да се справи ръкопашно с котката, дори когато е в пристъп на гняв. В този случай направете всичко възможно да се предпазите, като носите очила, ръкавици и ботуши, които трябва да помогнат да покриете местата, към които предстоящата атака най-вероятно ще бъде насочена.
Не блокирайте пътя ѝ за бягство
Ако сте в конфронтация с котка, не стойте пред вратата и не я притискайте в някой ъгъл. Изправена пред липсата на изход, котката може да се развълнува още повече. Дайте ѝ възможност да излезе.
Внимавайте за пренасочена агресия
Котките, които започват да се чувстват агресивни към други котки или въобще външни дразнители, могат да насочат хищническия си инстинкт към по-достъпна цел – например към собственика си. Ако любимката ви се изнервя твърде много, докато гледа през прозореца например, покриите го с нещо или я дръжте настрана.
Заместете се с друг предмет
Вниманието на котките, които обичат да нападат краката ви, трябва да бъде насочено другаде. Когато влезете в стаята, насърчете котката да седне и ѝ предложете лакомство като награда. Така в крайна сметка тя ще се научи да бъде по-спокойна, а не да третира краката ви като играчка. И не позволявайте на малкото коте игриво да гризе ръцете или краката ви – то може да израсне в по-силна и ловка котка, която ще иска да прави същото.
Отнасяйте се сериозно към раните
Ако успее да ви ухапе или одраска, отнесете се сериозно към боийните си рани. Котките могат да пренасят редица бактерии, включително стафилококи. „Ухапванията наистина представляват реална опасност за човешкото здраве“, казва Гарнър. „Тъй като те, както другите животни, не си мият редовно зъбите, в устата им има голям бактериален товар. Затова котешките ухапвания често се инфектират лесно, така че всяка рана трябва да бъде оценена от лекар възможно най-скоро.“