Поколението „Алфа“ е най-добрият етикет, с който може да се опише днешната младеж. Много от членовете му са децата на милениалите (най-възрастните от които навършват 43 години през 2024 г.) и по-малките братя и сестри на поколението Z (които варират от тийнейджъри до възрастни, наближаващи края на 20-те си години).
Поколението Алфа тъкмо сега започва да се превръща в тийнейджъри и вече можем да видим тяхното влияние върху културата. От годините на раждане до уникалните им характеристики – ето какво трябва да знаете за него.
Години на раждане
Ако в главата си живеете в 2010 г., може би все още използвате милениалите като съкращение за „млади хора“. Но те са родени между 1981 и 1996 г., което ги прави на възраст от 27 до 42 години днес. Хората в тийнейджърска възраст и в началото и средата на 20-те си години принадлежат към поколението Z, което е родено между 1997 и 2012 г. (или 2010 г., според някои определения). Както знае всеки, който в началото на 2020 г. е спрял да ходи с хипстърски алаброс и възтесни дънки, Поколението Z заема голямо място в културата – но Алфа е точно зад тях.
Повечето източници определят годините на раждане на новото поколение от 2010 до 2024 г. Това означава, че най-възрастните му членове са на 13 години, а най-младите все още са блясък в очите на родителите си. Макар че тази група все още е твърде млада, за да окаже голямо влияние върху музикалните или модните тенденции, през следващото десетилетие тя ще навлезе в тийнейджърските си години. И марките знаят това и вече започват да продават на Алфа – първото поколение, родено изцяло в ерата на влиятелните социални медии и онлайн пазаруването. Очаква се днешните младежи да съставляват огромна част от икономиката, когато остареят – Марк Маккриндъл, социалният изследовател, който измисли името им, смята, че Алфа ще нарасне до повече от 2 милиарда души, което ще го направи най-голямото поколение в историята.
Характеристики
Въпреки че много милениали и зуумъри (членове на поколението Z) са израснали с компютри, мобилни телефони и социални медии под някаква форма, смарт устройствата не са били повсеместно разпространени през детството им. Поколението Алфа започва през 2010 г. – годината, в която е пуснат първият iPad. Те са така наречените таблебета – децата, на които се дават таблети вместо биберони. Така те си спечелват и прозвището Поколение Глас (от англ. glass – стъкло; визира се екрана на устройството).
Освен че са отгледани пред тъчскрийна, Алфа се отглеждат и в семейства, които са различни от предишните поколения. По-вероятно е днешните деца да са единствени в семейството, да имат по-възрастни родители и да растат в домове, които не включват и двамата биологични родители, отколкото техните предшественици. COVID-19 е друг огромен фактор, който формира следващото поколение. През 2024 г. децата, родени в началото на пандемията, ще навършат 4 години. Докато поколението Z навършва пълнолетие през 2010 г., голяма част от Алфа няма да има спомени за живота или образованието преди COVID.
Ефектът от свързаните с пандемията смущения върху учениците все още се усеща години по-късно. Според доклад, публикуван от Северозападната асоциация за оценяване (САЩ) през 2023 г., американските ученици все още не са се върнали към нивата на академичен напредък от преди 2020. През изминалата година се наблюдаваше и възходът на широкодостъпните езикови модели на изкуствения интелект като ChatGPT. Въпреки че технологията има потенциал като образователен инструмент, тя също така направи плагиатството по-лесно – и по-често срещано – от всякога.
Все още е твърде рано да се каже как тези условия ще повлияят на поколението Alpha. Някои експерти предполагат, че израстването в епохата на социално дистанциране може да повлияе на социалното им развитие, а използването на смарт устройства от ранна възраст може да ги направи по-нетърпеливи. Други прогнозират, че те ще бъдат по-устойчиви и по-образовани от поколенията, които са дошли преди тях.
Но без значение как ще се развие поколението Алфа, можете да разчитате, че по-възрастните все ще намерят нещо, от което да се оплачат.