Може ли кучето да изгуби обонянието си

| от |

Ако сте разхождали кучето на разходка, то най-вероятно няма как да не сте забелязали, че души абсолютно всичко, до което се докосне. Това са храсти, ъгли, земята и някои други подробности, които останалите собственици отказват да събират, макар и вече да не е чак толкова трудно. Причината за тези ритуали е описвана много пъти – кучетата се доверяват на своето обоняние много повече, отколкото на всички останали сетива.

Техните носове са информационна магистрала и най-добрият приятел на човека винаги ще се възползва от тях. Учените отдавна са установили, че кучето има между 10 и 100 хиляди пъти по-силно обоняние от човешкото. Това е добра новина за хората, особено след като градският транспорт може да разкрие много сериозни данни за мнозина, а и най-вероятно щеше да има доста хора, които да потърсят друг метод за транспорт.

Благодарение на тези качества, кучето може да се използва за търсене на бомби, наркотици и търсенето на хора при пожари и други бедствия. Някои учени са категорични, че едно животно може дори да усеща болести като диабет и дори коронавирус. Във времето сме свикнали с идеята, че губим някои от сетивата си като зрение, слух и вкус. Оказва се, че не сме единствените, които сме подвластни на времето, кучетата също страдат много сериозно по този начин.

Така нареченото заболяване аносмия е известно с намаляването на обонянието на животното. Това са симптоми, които често могат да се забележат и при хора, които са преминали през болести или някаква форма на травма. По време на пандемията ще открием, че подобни ефекти имаше и от ковид. Ако това се случи, хората обикновено го споделят и показват. За съжаление е ясно, че кучетата няма как да посочат подобно заболяване, вместо това, те могат да избягват храна и да се държат много по-странно от обикновено.

Именно промяната на поведението ще подскаже за всичко това. Възможно е да видим и как кучето отказва да отиде на определени места, които преди това е харесвало. По думите на ветеринарите, изисква се особено внимание на един собственик, за да разбере наличието на това заболяване. Възможно е животното да има такива проблеми само с едната ноздра, което ще направи откриването на заболяването като още по-сериозно и зловещо.

Как едно куче може да изгуби обонянието си? Списъкът с причини може да е дълъг и да включва инфекции, химикали и други заболявания. Проблемите с мозъка също могат да направят други главоболия. Връзката между носа на кучето и неговия мозък е особено специфична и ако кучето има проблеми с обонянието, шансовете да са налични проблеми в мозъка ще се повишат драстично. Кучетата разполагат с близо 300 милиона нерви, които се свързват с обонянието, а точно това трябва да ни подсказва и каква сила има то. Ако има такива проблеми, то шансовете да се говори за тумори, удари или други травми в главата, могат да бъдат причина и е редно по-сериозно изследване.

Твърди се, че заболяването може да се лекува, когато е предизвикано от инфекция на синусите – предписват се антибиотици. Ако проблемът е в мозъка на животното, то тогава най-вероятно става въпрос за операция и радиационна терапия. Ако загубата е просто временна, то може да става въпрос за алергична реакция или дори излагане на химикали и други по-силни и агресивни миризми. Ветеринарите не изключват именно този вид натравяне да бъде причина за перманентна загуба. Съществуват и вируси, които могат да подействат по този начин върху човек и точно това също може да се смята за особено главоболие.

Логично е, че възрастта също дава своето отражение, но не винаги ще доведе до пълната загуба на обоняние, а за частична такава или за отслабване. При проблемите с тумори, ветеринарите могат да изписват стероиди или други методи за лечение, но генерално винаги фокусът е върху вирусни инфекции. И нека не забравяме, че кучето има сериозен архив с миризми и бързо може да разбере какво точно се е случило с нас, включително и да знае, ако сте галили друго куче, следователно не се опитвайте да го криете от тях.  

 
 
Коментарите са изключени за Може ли кучето да изгуби обонянието си

Повече информация Виж всички