Антон Гореев – руския посланик в Словения е достоен пример на ГРУ

| от |

Представете си, че сте руски агент в Европа. Как бихте изглеждали, как щяхте да сте облечени и какво поведение щяхте да имате? Може да си представяте някой хладнокръвен Щирлиц или друг популярен герой, но ще бъдете много далече от истината. Причината е, че полковник Антон Гореев от ГРУ има много различен поглед към своята професия. Последното му назначение е да поеме поста на руски консул в Словакия, където става известен с доста трагични инциденти.

През лятото на 2021 г. Андрей кара дипломатическия си автомобил и блъска 51-годишна жена на паркинга пред магазин. Тя се озовава в болницата с няколко наранявания. И Андрей не е изпълнявал тайна мисия, както може да се досетите, просто е бил пиян. Полковникът отказва да даде алкохолна проба и напуска местопрестъплението, когато изтрезнява, решава да се извини на семейството на пострадалата. За това провинение, въпросният никога не е наказан или санкциониран, не отказва да предостави своя дипломатически имунитет и продължава своята служба.

След 6 месеца, Антон Гореев е изгонен с още дузина други руски дипломати от Словакия. Какво точно е правил в страната, никой не може да каже. Мнозина още помнят някои от неговите големи приключения в Унгария, където преди това е бил консул в посолството. Неговото любимо занимание е да намира своите агенти и започва да прокарва своята любима стара пропаганда. Един от най-големите успехи е, че прави монумент на Юри Гагарин с местен екстремист. Други интересни занимания са, че пази търговци на оръжие да не бъдат екстрадирани от САЩ и от време на време прави събори на Нощните вълци.

Ето и някои други вълнуващи изцепки на този известен и популярен консул.

Антон Гореев се ражда в Саратовски регион през 1983 г. и към 2000 г. отива в казарма и след това остава там. На 24 години вече е един от отрядните лидери. След това е назначен в радио-свързочния батальон на ГРУ. Между 2007 и 2013 г. има сериозна дупка в биографията на агента, защото не е записано нищо, включително и трудов стаж. По негови думи, ГРУ избират най-добрите кандидати за бъдещи дипломати и онези с военен опит ще се радват на по-сериозно внимание. Отрядът от електронното разузнаване има особено предимство в този момент и определено може да се справи с дейността.

През 2013 г. Гореев се показва за първи път като дипломат и консул в Унгария. В началото на неговото назначение, той трябвало да се грижи за лобните места на съветските войници по време на Втората Световна война. Това е една от първите задачи на руските агенти, които трябва да активират своята дейност. Под дегизировката на радетел за съветски паметници и друго военно наследство, Гореев обикаля различните гробища и маркира руските офицери. От време на време обръща внимание и на изоставените гробове. Това често е знак, че роднините на мъртвия също не са сред живите. Това означава, че имената им могат да се използват за създаването на фалшиви документи, следователно всички печелят.

По думите на повечето разследващи журналисти, най-добрите приятели на ГРУ, това са популярните радикали. Разходките около съветските мемориали дават възможност на Анатоли да намери своите хора, включително болно десните представители и старите комунисти. В Унгария, една от страните, с която се експериментира най-много в Източния блок, мнозина помнят съветското минало, още толкова обаче не го приемат с носталгията, с която бившите партийни членове я виждат. Веднага щом се появят защитници и бранители на съветски монументи, можете да бъдете сигурни, че те ще получат приятелско потупване по рамото и бързо ще бъдат приютени и дори хранени. Това е ролята на ГРУ агентите, повечето просто трябва да си намерят онези болни хора в Европа, които очакват завръщането на перестройката.

През 2015 г. унгарските комунисти и представители на крайно-десни организации ще направят един абсолютен алианс, за да поведат и анти-Украинска конференция в Будапеща. Анатоли е сред първите участници там. На конференцията на активистите ще се разгледа Крим и основаването на Донецк и Луганск за национални републики. Логично е, че всички повтарят едни и същи опорки, както се случва и към този момент. Виктор Орбан няма проблеми с това. Активистите дори искат да се обърне внимание на политиката на изток и да последва дистанциране от НАТО, ЕС и други, поне по техните думи, крайни фракции.

Гореев получава своето повишение и вече е щастлив и доволен от фактите, че е успял да се прояви и да спечели доверието на своите началници. Малко след това организира и среща на Нощните вълци в Унгария и избира гробището за основна точка, опитайте се да познаете защо. Поставят се цветя на мемориала на съветските войници в Будапеща, а малко след това Владимир Путин пристига, за да пререже лентата на един нов такъв.

След една година, полковникът отново се появява на бял свят и този път е придружаван от друг про-кремълски почитател Лазло Торотскай. Те правят церемония за създаването на монумент на Юри Гагарин в село Асатолом. Унгарците смятат Торотскай за ултра-радикал. Неговото движение „64-ти окръг“ е едно от най-жестоките в страната. Именно тази група излиза и се застъпва за ДНР, прави бойкот срещу компанията „Рошен“ и бившия украински президент Петро Порошенко. Те отричат и други територии, че са част от Украйна, макар и исторически да са твърде далече от истината.

Торотский винаги отрича, че е имал някакви отношения с полковника-руски дипломат в организирането на протестите, правенето на монументи и други подобни.

През следващата година (2016) ще се занимава със защитата на оръжейните търговци. Някои от същите са проверени от властите близо до Будапеща. Задържан е руският търговец Владимир Любишин Старши и неговият син – също Владимир. Международното разследване на САЩ посочва, че двамата са част от мексикански нарко картел. Търговецът се е съгласил да предостави старо съветско оръжие на мексиканците, което е бракувано от унгарската армия, а в замяна на това ще поиска кокаин за няколко милиона долара.

Консулът няколко пъти посещава Любишин в затвора и присъства в съда, когато се води делото срещу него. Накрая ФСБ стартира свое собствено разследване, за да може да поиска екстрадицията на търговеца обратно в Русия. Унгарското правителство ще го предаде на Кремъл, за да може да се избегне екстрадиция в САЩ. В Русия, няма да повярвате, всички потенциални обвинения са свалени.

През следващите години няма много информация с какво се е занимавал консулът на Русия в Унгария. През 2022 г. е бил изпратен в Словакия, където поддържал лист с акредитирани дипломат в Словашкото Външно министерство. Такъв е бил изготвен още от 2020 г.

Единственият му инцидент в публичното пространство е именно ПТП-то на паркинга. През 2022 г. е изгонен и върнат обратно в Русия.

Има причина за всичко това, в средата на март 2022 г. словашкото разузнаване открива кръг от руски агенти, които оперират под протекцията на Руското посолство в Братислава. Полицията завежда дело срещу Павел Буцка – член на словашкото Министерство на отбраната. Той признава, че от 2013 г. е предоставял информация на руски агенти, оставял е SD карти с информация в тайници и е правил различни срещи на изоставени локации.

При втората чистка в края на март, Словакия гони още 35 дипломата, намалявайки руския състав с 50%. Словашкият министър на отбраната Ярослав Наги ще заяви, че в руското посолство няма нито един дипломат, който да не изпълнява функцията и на разузнавач. Интересното е, че полковникът има много големи шансове да е изпълнявал задачи и на двата фронта – Унгария и Словакия. Подобни практики, поне по думите на Словашкото разузнаване, не са рядкост. Най-добрите агенти работят в 3 държави едновременно.

 
 
Коментарите са изключени за Антон Гореев – руския посланик в Словения е достоен пример на ГРУ

Повече информация Виж всички