Често, особено в последните дни, се чува любопитният факт, че монарх на Обединеното кралство притежава всички лебеди в страната. В това твърдение има няколко условности, но то до голяма степен е вярно – и подобно на много други традиции, свързани с крале и кралици, има странна и дълга (векове) история.
Въпреки че бе коронясан едва на 6 май 2023 г., принцът на Уелс стана крал на Обединеното кралство веднага след смъртта на майка си кралица Елизабет II на 8 септември 2022 г. Като част от това предаване на властта той наследи и претенциите към някои от лебедите в страната.
Ням лебед (Cygnus olor) – най-едрият представител на разред Гъскоподобни.
Технически погледнато, монархът на Обединеното кралство не „притежава“ автоматично всички лебеди в страната. Той се въздържа от правото да претендира за всички неми лебеди, които плуват в открити води на обществени земи, които не са обозначени.
Твърди се, че крал Чарлз III упражнява правото си на собственост върху лебеди само върху части от река Темза в Лондон и нейните притоци, точно както прави и кралица Елизабет. Това му право на собственост не се отнася и за някои разновидности на лебедите, които се срещат в Обединеното кралство, като например пойният лебед и тундровия лебед.
И до днес монархът назначава служители на длъжности, свързани с лебедите, като всяка година в понеделника на третата седмица от юли Кралският лебедоносец провежда церемония по преброяване и маркиране на тези птици. В края на краищата, ако имате състояние от над 1,8 милиарда британски лири, какво ви пречи да имате и свой личен специалист по лебедите?…
Защо обаче тези красиви пилета са толкова специални?
Така видимият афинитет в крайна сметка е свързан с необичайния апетит на благородниците към тях, ефективен още от времето когато елегантната птица се превръща в задължителен деликатес за мегабогатите – в средновековна Англия.
„Лебедите тогава са били изключително важен източник на храна и са се сервирали на банкети и пиршества за наистина богатите“, казва Дейвид Барбър, който в продължение на десетилетия е служил като специалист по лебедите на кралица Елизабет, пред Ройтерс през септември 2022 г.
„С течение на времето различни хора са притежавали такива птици. Короната им е давала правото да ги притежават. И те са имали малки лебеди и са ги угоявали за коледните празници“, казва още Барбър.
Специалистът по лебедите на кралицата се вози в лодка по време на юлската церемония
Кралската собственост върху лебедите в Обединеното кралство датира поне от 1186 г. от н. е. Някои източници сочат, че през 1247 г. Хенри III поръчва 40 лебеда за коледните си тържества, което е една от най-пищните прояви на тази традиция.
Към началото на 15 век отглеждането на лебеди вече се превръща в символ на статута на аристокрацията, която го прави, за да демонстрира своята слава и богатство. Днес традицията се е отдалечила още повече от основната си цел като централна част от вечерята и няма почти нищо общо с грандиозни банкети (поне така ни се казва на нас, обикновените хора).
Може би сте чували също, че убийството на лебед се смята за акт на държавна измяна. Това обаче също не е съвсем вярно. Законът е малко мъгляв, но според Правната комисия на Обединеното кралство: „Убийството на един от немите лебеди на кралицата може да е незаконно, но никога не е било акт на държавна измяна“.
С други думи, ако убиете лебед, няма да бъдете екзекутирани в лондонския Тауър, но не се изненадвайте, ако ви бъде повдигнато наказателно обвинение (и някои, съвсем разбираемо, разгневени любители на животните също може да ви погнат).
* * *
И още нещо!
Съгласно законодателството на Обединеното кралство китовете и есетровите риби са кралски риби и когато бъдат уловени от когото и да е, те стават лична собственост на монарха като част от неговия или нейния кралски прерогатив. Според действащото законодателство си има специално отредено длъжностно лице, което е назначено „да поема владение на кралската риба, когато тя пристигне на английския бряг“.
Този закон продължава да предизвиква известно внимание и да се прилага от време на време, за което свидетелства един случай на улов и продажбата на есетра от рибар в залива Суонзи през 2004 г.: рибата е иззета, но след като кралица Елизабет II е информирана за ситуацията, рибарят, мъж на име Робърт Дейвис, получава известие, че може да използва улова от 120 килограма „както намери за добре“.
„Не е незаконно да се хваща или притежава есетра – но при условие че тя първо бъде предложена на кралицата“ – пояснява полицията.