къде отиват те, когато вали? Сега пристъпваме към вас с друг изключително важен въпрос за нашите пернати приятели: кога, къде и как спят?
Миналия месец отговорихме на въпроса, който чуди всеки любител на птиците:Махането с крила и къпането по локвите са изморителни занимания и птиците, точно както останалата част от животинското царство, трябва да подвиват крак от време на време. Но техният сън изглеждат малко по-различен от нашия. Очаквано, няма пилета, които да дремуцат цели 8 часа като нас.
И така, какво правят вместо това?
Кога спят птиците?
Как точно, кога и къде спят птиците варира при различните видове. Някои, като совите и уместно нареченият нощен ястреб, са нощни животни – летят и ловуват нощем, запазвайки деня за дрямка. Повечето птици обаче са дневни – те като нас са активни през деня и почиват през нощта.
За тях времето за лягане зависи от слънцето. Обикновено дневните птици спят, когато залязва, и се събуждат, когато се издигне, въпреки че сънят им може да бъде нарушен от светлинно и шумово замърсяване (което също така е установено, че предизвиква хроничен стрес, подобен на посттравматично стресово разстройство при някои видове).
Коминен бързолет
Къде спят птиците?
Независимо кога го правят, всички птици заспиват в даден момент и обикновено за целта си избират безопасни, защитени места, далеч от хищници. Това може да включва дървета, храсти или малки кухини.
Седенето прав върху клон може да не звучи като най-безопасният или най-удобният начин за спане, но всъщност е по-сигурно, отколкото изглежда. Когато тежестта на птицата е върху краката й, сухожилията в тях се стягат, принуждавайки пръстите да се затворят и да упражнят подобна на менгеме хватка върху клона, перваза или каквото и да било друго, на което може да са кацнали. Белоглавият орел, например, има захват 10 пъти по-силен от средната човешка ръка на възрастен мъж, така че има малък шанс да се изплъзнат, докато подремват.
Но всички птици са различни и не всички избират клони. Някои спят на сгради, други на земята. Водолюбивите птици, като патиците и гъските, спят на или близо до водата, като понякога стоят само на един крак, подобно на фламинготата и чаплите. Може би едно по-странно решение е на коминните бързолети, които са известни с това, че се придържат към вертикални повърхности (като комини, откъдето идва и името им), когато се нуждаят от сън.
Как спят птиците?
Сънят е рисковано начинание за нашите пернати приятели: те са изправени пред заплахи от хищници, както и от студ, което означава, че излежаването за продължителен период от време може да бъде все по-опасно. За да се защитят, птиците спят на кратки периоди като се будят често.
Някои дори са способни на еднополусферичен сън с бавни вълни – при който едната половина от мозъка им е активна, докато другата почива. Окото, свързано с будното полукълбо, остава отворено, което им позволява да са наясно със заобикалящата ги среда, като същевременно получават достатъчно почивка. Китовете правят същото нещо, за да могат да дишат и спят едновременно.
Могат ли птиците да спят, докато летят?
Този тип сън също така позволява на някои птици да спят, докато летят, което е удобно, като се има предвид, че много видове летят без прекъсване дни наред, дори седмици или повече – черните бързолети могат да останат непрекъснато във въздуха в продължение на 10 месеца.
Рекордът за най-дългата (по разстояние) непрестанна миграция на птица принадлежи на пъстроопашатия крайбрежен бекас, който изминава цели 13 560 километра между Аляска и Тасмания само за 11 дни. През това време птичката спи по споменатия начин.