5 от най-силните романтични жеста от историята

| от |

През цялата история на света безнадеждните романтици са измисляли нови начини да кажат „Обичам те“ – и най-сложните от тези демонстрации далеч надхвърлят цветята и шоколадовите бонбони. 190-каратов диамант, 18-минутна симфония и отказ от трона са само част от най-впечатляващите подаръци, дадени в името на любовта.

Orlow (Diamant)

Диамант Орлов в императорския скиптър

Диамантът Орлов

Да започнем с един голям, но не добре приет жест. Граф Григорий Орлов от Русия закупува приблизително 190-каратов индийски диамант около 1774 г. с планове да го подари на Екатерина Велика: романтичната им връзка залинява и графът се надява да спечели сърцето на дамата си отново със скъпия подарък. Катрин обаче отхвърля благородника (в този момент тя е във връзка с Григорий Потьомкин), но все пак приема скъпоценния камък, кръщава го на бившия си любовник и го поставя в императорския скиптър, който сега е изложен в Оръжейната палата на Кремъл в Москва.

King Edward VIII and Mrs Simpson on holiday in Yugoslavia, 1936

Едуард VIII и Уолис Симпсън на почивка в Югославия, 1936 г

Абдикацията на Едуард VIII

Едуард VIII е готов да промени британската история, за да бъде с жената, която обича. След като царува като крал на Англия в продължение на едва 11 месеца, обявява, че абдикира от трона през 1936 г., за да се ожени за вече два пъти разведената американска светска личност Уолис Симпсън.

Последствията от този жест надхвърлят връзката им: неговият брат Алберт заема мястото му, което прави младата принцеса Елизабет следващата на опашката за короната. Въпреки че Уолис и Едуард остават заедно до неговата смърт през 1972 г., бракът им невинаги е в тон с романтичното си начало като афери, публични караници и асоциации с нацистите ги държат в новините.

Елизабет Барет Браунинг

„Как да те обичам?“ на Елизабет Барет Браунинг

Елизабет Барет и Робърт Браунинг се свързват заради споделената си страст към поезията. След като прочита нейно стихотворение през 1845 г. Робърт се обръща към Елизабет в писмо, в което възхвалява таланта й: „Аз наистина, както казах, обичам тези книги с цялото си сърце – и също обичам и теб.”

Двойката разменя над 500 писма, преди да се ожени почти две години по-късно. Тяхното ухажване се споменава в стихосбирката на Елизабет от 1850 г. „Португалски сонети“, която английската поетеса посвещава на съпруга си. Сборникът съдържа „Как да те обичам?“ (сонет 43) – нейната най-известна творба, вдъхновена от Робърт и едно от най-известните любовни стихотворения на всички времена.

„Зигфрид-идилия“ на Рихард Вагнер

Първите шест години от връзката на немския композитор Рихард Вагнер с Козима Лист са белязани от скандал: и двете страни са женени, когато започват отношенията си. Първата съпруга на Вагнер обаче, Мина, умира през 1866 г., а първият съпруг на Козима, диригентът Ханс фон Бюлов, й дава развод през 1870 г., след като тя вече е родила три от децата на Вагнер. Двамата се женят възможно най-скоро. Когато идва време да отпразнуват рождения й ден на 24 декември 1870 г. двамата са на меден месец и Вагнер я събужда сутринта с камерен оркестър на стълбите на швейцарската им вила, изпълнявайки „симфоничен поздрав за рождения ден“, който беше композирал тайно. „Зигфрид-идилия“, кръстен на техния син Зигфрид, е изпълнен с лични щрихи като части от семейни приспивни песни. Въпреки че е замислен като личен подарък за жена му, Вагнер по-късно ще продаде творбата и ще я редактира за изпълнение от по-голям оркестър.

Ан Друян

Посвещението на Карл Сейгън в „Космос

Карл Сейгън и Ан Друян се запознават на парти в дома на Нора Ефрон през 70-те години на миналия век, но любовта им разцъфтява, докато работят заедно по Златната плоча на Вояджър: Друян работи за НАСА и Сейгън й помагаше да избере аудиосемплите, които да влязат на позлатените медни дискове. Те са стриктно приятели през по-голямата част от проекта, но едно телефонно обаждане извежда връзката им на следващото ниво. Сейгън връща обаждане на Друян, за да говорят за древна китайска песен, която тя бе намерила за колекцията, и до края на разговора двамата са сгодени.

По-късно астрономът и научен писател декларира любовта към съпругата си в най-известната си книга. Поетичното посвещение в „Космос“ гласи: „За Ан Друян: В необятността на космоса и необятността на времето, за мен е радост да прекарам една планета и една епоха с Ани.“

 
 
Коментарите са изключени за 5 от най-силните романтични жеста от историята