„Японският Худини“, който избяга от всеки затвор

| от |

Между 1936 и 1947 г. японецът Йоши Ширатори бяга четири пъти от различни затвори, което го прави истинска звезда.

Неговите бягства привличат вниманието освен към него, и към ужасните условия в японските затвори. Както самият той казва: „Причината, поради която се опитах да избягам, беше, че бях ядосан на пазачите, които не се отнасяха към затворниците като към хора.“

Днес един от затворите, от които Ширатори бяга, дори има постоянна изложба, посветена на неговия подвиг.

Ето историята на този легендарен немирник.

網走監獄脱獄再現シーン

Кой е Йоши Ширатори?

Роден през 1907 г. в планинския регион Тохоку в Япония, Йоши първоначално работи в магазин за тофу, а след това се пробва и като рибар.

Но скоро попада в лоша компания и започва с комара. Последвалите дребни престъпления го поставя в радара на полицията – и в крайна сметка, в средата на 30-те години, Ширатори е обвинен в убийство.

Той се кълне, че е обвинението е несправедливо, като твърди, че местна банда го е натопила. Но съдът го признава за виновен и го изпраща в затвора Аомори.

По това време затворите в Япония са сурови места. Пазачите често изтезават затворници, в резултат на което много от тях се опитват да избягат. Но малцина са толкова успешни, колкото Йоши.

Terasawa Shimizutomita, Hirosaki-shi, Aomori-ken 036-8262, Japan - panoramio (1)

Пейзаж от префектурата Аомори

Първото бягство

Как Йоши Ширатори бяга от затвора за първи път? Той запаметява графика на пазачите, идентифицира пропуски в сигурността и успява да намери 15-минутен прозорец между смените на охраната, в който може да осъществи плана си.

Така рано сутринта Ширатори отключва килията с помощта на парче тел, което бе измъкнал крадешком от кофа в банята. Постепенно той бе събирал дъски от подовата настилка, които сега подрежда в леглото си, така че да изглежда, че все още е в него и спи.

Планът проработва и пазачите с часове не разбират, че Ширатори го няма.

Но той не остава дълго на свобода – властите го залавят 3 дни по-късно и го връщат в затвора. И този път той получава доживотна присъда.

Началото на Втората световна война променя живота на Ширатори зад решетките. Той е изпратен в затвора Акита, където затворниците полагат физически труд и спят на бетонния под.

И тъй като той вече бе успял да избяга веднъж, пазачите го заключват в изолатора, когато не работи.

Изолираните килии правят бягството почти невъзможно – затворниците трябва да носят белезници през цялото време, дори когато спят, и са обградени от гладки стени с висок таван.

Но Ширатори все пак намира начин.

Kogetsu-pond in Senshu Park 20180520

Пейзаж от град Акита

Бягството номер две

Всяка вечер Ширатори се упражнява да се катери по стените. Той се изкачва до един вентилационен отвор и нощ след нощ бавно и методично разхлабва ръждясалите му болтчета. Така, седмици по-късно, той вече е готов да избяга.

През една дъждовна нощ сваля белезниците си, покатерва се по стената и бяга през вентилационния отвор. Гръмотевици отвличат вниманието на пазачите и само след 3 месеца в затвора Акита Йоши Ширатори отново е на свобода.

Този път успява да избегне полицията в продължение на месеци. Но грешката му е, че се доверява на един приятелски настроен полицай. В затвора Акита всичките пазачи измъчват ужасно Ширатори, освен един, който се държи мило с него. Надявайки се, че той ще може да му помогне, беглецът наивно отива в дома му и го моли да се заеме с корумпираната затворническа система, за да сложи край на измъчванията на затворници.

Вместо това полицаят се обажда на властите и Йоши се връща в затвора за трети път.

130713 Abashiri Prison Museum Abashiri Hokkaido Japan56n

Оригиналните килии на затвор Абашири. Първата снимка в текста също е от там.

Бягството трето

Две бягства от затвора превръщат Йоши в легенда. Вестниците пишат за неговите подвизи и властите вече искат да се уверят, че той никога повече няма да избяга – затова го изпращат в прословутия строго охраняван затвор Абашири.

Като най-северният затвор в Япония, Абашири има много сняг, което пречи на затворниците да избягат, тъй като те носят тънки униформи.

Там също така няма разхлабени вентилационни отвори или 15-минутни слепи петна в смените на охраната, а Ширатори е закопчан с тежки железа около глезените и китките.

Но той се заклева да избяга отново.

Този път му отнема месеци. Всеки ден той капе супа мисо върху железните си окови и върху малкия отвор на вратата на килията си, през който пазачите доставяха храна. И бавно, но сигурно соленият бульон успява да разяде метала.

След месеци Ширатори вече може да се изплъзне от оковите и да отвори люка на вратата. Дупката обаче е твърде малка, за да пропусне човек… но Ширатори изважда рамото си и успява да се промуши.

Така той става първият – и единствен – затворник, избягал някога от затвора Абашири.

Град Сапоро

Йоши Ширатори срещу затворническата система в Япония

След третото си бягство мъжът се укрива повече от година: живее в изоставена мина и се прехранва с горски плодове и ловувайки диви зайци.

Но един фермер в крайна сметка го забелязва и го нападна, мислейки, че е крадец. По време на борбата фермерът загива. Ширатори е изправен на съд – и този път получава смъртна присъда.

Властите отказват да рискуват повече. Те го заключват в затвора в Сапоро, където шестима пазачи го наблюдават 24 часа в денонощието. И единственият отвор на килията му е по-малък от главата на Ширатори.

И все пак една сутрин пазачите отварят вратата на килията и откриват, че Йоши го няма.

Как успява да избяга за четвърти път?!! Ширатори маха дъските на пода на килията и изкопава тунел с купата си за супа. Той копае само през нощта, а дупката е точно под леглото му.

Този път се радва на свободата в продължение на година – докато един ден както си седи на една пейка, до него не сяда полицай. Той не го разпознава – всъщност дори предлага на беглеца цигара. Но Ширатори – необяснимо защо – решава да признае истинската си самоличност и така се връща в съда.

Реформите в затворническата системата в Япония обаче сега работят в негова полза. Той обяснява, че е избягал само заради лошото отношение към него и съдът изразява съчувствие и обявява смъртта на фермера за самоотбрана.

Все пак Йоши ще трябва да лежи за многото си бягства. След като отменя смъртната му присъда, съдът го изпраща в затвора за 20 години. По негова молба той е разпределен в затвора Фучу в Токио.

По време на последния си престой в затвора Йоши Ширатори никога не се опитва да избяга. Той е освободен предсрочно заради добро поведение през 1961 г. и изживява последните си години на свобода, преди да умре през 1979 г.

 
 
Коментарите са изключени за „Японският Худини“, който избяга от всеки затвор

Повече информация Виж всички