Историята на дамското обезкосмяване – преди много години, в една далечна галактика

| от |

Историята на обезкосмяването е изключително древна и докато си мислим, че някогашните жени са игнорирали своето телесно окосмяване, трябва да приемем, че сме в една особена заблуда. Човешкото тяло разполага с повече от 5 милиона косъма по цялото си тяло. При мъжете е сигурно, че такива могат да се забележат, но нека обърнем внимание и каква е основната причина. Косъмът помага за регулирането на телесната температура – помага за по-висока температура на тялото и го предпазва от мръсотия.

Това е естествена добавка на тялото, но въпреки това ще открием, че има доста дами, които не се отказват от идеята да обезкосмяват стриктно своето тяло. Не можем да дадем мнение относно тялото на една жена и нейното лично предпочитание как да изглежда, но благодарение на една създадена мода ще забележим раждането на една цяла индустрия. Всичко се прави в името на красотата, но нека помислим къде точно е започнала тази мода.

Ще се наложи да се върнем към Древен Египет и Рим, където това е някаква обичайна практика. Някои от първите бръсначи ще бъдат открити в Египет и Индия около 3000 г. пр. Хр. Направени са от мед и са използвани от египтянките, които искат да обръснат главите си, защото по някаква причина се смята, че дългата коса не е толкова цивилизована.

Високата класа римски жени ще започнат да използват ножици и други специални камъни, както и смеси за епилация, за да получат определен процент от обезкосмяването. Клеопатра използва специален захарен разтвор и плат, за да създаде една от първите видове кола маска, които някога са съществували. Почитателките на кралица Елизабет са имали същата практика за премахването на веждите от челото и рисуването на други.

Модерната ера за обезкосмяване може да бъде открита и описана в книгата на Чарлз Дарвин от 1871 г. Неговият научен труд „Прадеди на човека“ ще получи сериозна популяризация на хората от миналото. В нея някои читатели ще открият, че хомо сапиенс има значително по-малко косми по тялото си, спрямо някои от първите хора в света. Модата за по-малко окосмените жени може да се срещне почти навсякъде в историята, включително и в праисторията.

Нещо по-важно е, че Дарвин посочва как жените с по-малко окосмяване са привличали повече мъже и са били сексуално атрактивни. Състезанието по обезкосмяване започва в началото на XX век и средната и висшата класа на американските съпруги ще започне да се асоциира с гладка кожа и женственост. Съдейки по днешните реклами и продавана козметика, очевидно е, че един цял век не сме променили много в историята.

В зората на тази сага ще открием три големи индустрии, които ще представят точно това движение. На първо място ще говорим за фешън индустрията, а след това ще обърнем внимание и на мъжките прибори за обезкосмяване, следвани смело от женските списания, където истинската красота се диктува от гладка и обезкосмена кожа. В обсега ще попаднат първи краката, а след това ще бъдат последвани и ръцете.

Оголените крайници изискват от средностатистическата жена да премахне всяко косъмче от крака и ръце. Изданието Harper`s Bazaar ще бъде едно от първите, което ще пусне реклама на дамски самобръсначки. През 1914 г. ще се появи и първата дамска Gillete – творение на Милади Деколете, предназначена за женското тяло. Трябва да бъдем честни, няма особени разлики спрямо мъжката, ако не броим размера и тогава е само с едно ножче. Рекламата изисква от дамите да премахнат дори малките косъмчета, които може да не се забелязват с просто око. През 1915 г. излиза нова кампания за гладки ръце и крака.

Някои трусове от тази мода се раждат през 40-те години на миналия век и то по време на Втората Световна война, когато все повече жени започват да бръснат краката си. За съжаление има сериозен недостиг на найлон за красивите дълги чорапи и повечето дами обуват полите на гол крак, а точно това ги принуждава да обърнат още повече внимание на визията си. От тези лишения идва нещо красиво за мъжката аудитория, а в този случай говорим за така наречените мини полички, които заливат пазара. До 1964 г. около 98% от американските жени ще имат развита рутина по обезкосмяване. Такъв е процентът и на притежаваните мини поли в американския дом.

Никой не е подозирал, че ще има още един фактор за обезкосмяване – дамските бикини, които излизат през 1946 г. Точно те ще поставят началото на края на интимните прически. Забелязвайки тази тенденция, Хю Хефнър веднага ще се възползва от идеята през 50-те години и също ще постави точно такива дами в своята секция, избирайки бельо, което може да провокира милионите му читатели. Модата не среща само съратници по пътя си. Феминистките ще се активират през 60-те и 70-те години на миналия век и ще настояват от съвременната дама да изглежда абсолютно натурално, но това движение не успява да просъществува много дълго.

Бразилската кола маска се появява на пазара и първо започва да се предлага в салоните за  красота, а някъде през 1987 г. вече е налична и за домашна употреба. Новините за този продукт летят с такава скорост, че скоро няма жена, която да не е тествала този продукт. Подсилването на позициите и идеите идва през 2000 г. за пореден път, като отговорници ще бъдат сценаристите на „Сексът и града“, продавайки отново идеята за обезкосмената жена. Най-вероятно и Клеопатра би одобрила тази идея.  

 
 
Коментарите са изключени за Историята на дамското обезкосмяване – преди много години, в една далечна галактика

Повече информация Виж всички