Музикални хроники: Когато Linkin Park и Честър Бенингтън завладяха света с дебюта си

| от |

Уви, в новия век тези случаи са все по-редки, но затова са и толкова паметни – а сред най-знаковите примери е този на една уникална калифорнийска формация, която днес всички добре познаваме.

На 24 октомври 2000 г. Linkin Park издава дебютното си дългосвирещо издание Hybrid Theory. Днес познаваме албума като разтърсваща ню метъл класика със смесица от тежки рифове, грабващи електронни бийтове и разнообразни вокали, вариращи от рапиране до яростни крясъци. 

Шестимата от Linkin Park откриват печелившата формула още с този албум и две десетилетия по-късно да наречем Hybrid Theory феномен би било недостатъчно за величието му. Но и най-грандиозните пътувания започват с малки стъпки, а това на Linkin Park стартира в една скромна детска стая.

“Най-ранните версии на песните от Hybrid Theory бяха написани в дома на родителите ми точно след като бях завършил гимназия”, разказва рапърът, кийбордист и творчески лидер на Linkin Park Майк Шинода. „A Place For My Head беше една от тези първи песни, но аз не смятах да правя албум. Тепърва обмислях дали въобще да основа група!“

Mike Shinoda 2

Майк Шинода

Първоначалното му студио е съвсем примитивно и той разполага единствено с 4-канално записващо устройство, китара, включена директно в малък усилвател, и един вокален микрофон. Още тези демо записи обаче достигат до хора от музикалната индустрия и правят сериозно впечатление. Linkin Park започва да се заформя, но все още липсва последното парче от пъзела – то се появява под формата на един певец от Аризона с огромен глас.

“Бях решил да се откажа от музиката”, признава Честър Бенингтън, сещайки се за ранните си години в търсене на банда. „Намерих си работа с недвижими имоти и си мислех, че ще продължа да правя песни за удоволствие, но ще трябва да си намеря нещо друго за професия“.

Тогава той е само на 21, но започва да губи надежда, докато негов приятел музикант не му се обажда с разказ за нова група в търсене на певец. Честър е подозрителен и разпитва – какви са тези, на каква възраст са? От колко време свирят? Той просто не желае да си губи времето и да претърпи поредното разочарование.

Но му стига да чуе няколко инструментала на състава, който тогава все още се казва Xero, за да осъзнае, че те са точните хора. 

LinkinParkBerlin2010

Когато се среща с тях, му прави впечатление, че те са сериозни, умни и имат план – което мигом ги отличава от повечето прохождащи групи. Нещата обаче не се случват лесно. Търсенето на звукозаписна компания, с която да подпишат, търпи множество неуспехи. Linkin Park са отхвърлени от кого ли не, но знаят, че притежават нещо специално и продължават да се опитват.

„Повечето групи сигурно пробват пред три лейбъла, отхвърлят ги и те се отказват. Ние свирихме пред 45, но нагласата ни беше: „Тези са глупаци, ако не могат да видят с какво разполагаме“, разказва Честър. До пробив се стига, когато техният мениджър си намира работа в гиганта Warner Bros. и сключва споразумение Linkin Park да е първата група, с която подписва в новата си длъжност. 

Но и с това проблемите далеч не свършват, защото шестимата музиканти са принудени да се борят с лейбъла, за да реализират своята визия за Hybrid Theory. В един момент от Warner Bros. действат изключително нахално и опитват да изключат Майк Шинода от групата. Ходът им да примамят Честър Бенингтън и да се отърват от Шинода обаче претърпява пълен провал, тъй като певецът проявява лоялност и си дава сметка, че Шинода е фундаментален за бандата.

Така Hybrid Theory е довършен и издаден, бързо започва да превзема радиостанциите и няма какво да спре Linkin Park – не ги спират дори някои пренебрежителни публикации в пресата, описващи ги като бой банда в ню метъла. През 2001 г. групата се отдава на мащабно турне със стотици концерти по цял свят и това се оказва огромно изпитание за шесторката. „Турнето беше една от най-стресовите ни обиколки“, спомня си Шинода. „Ние следвахме зимата из целия свят в продължение на шест месеца и шестимата бяхме постоянно болни. А за капак, момчетата от Deftones [групата, с която Linkin Park споделя сцените от турнето] започнаха да ни завиждат и да се отнасят зле с нас“.

Успехът, за който в Linkin Park толкова усилено са работили, им носи неочаквано много стрес и трудности. Но те си остават изключително фокусирани и работливи, не се отдават на купони и празнуване на славата, затова и изглеждат донякъде скучни за медиите.

Иска ли им се да бяха буйствали повече през най-силните им години? „Не, ние го направихме по нашия начин и не бих променил нито едно нещо“, категоричен е Честър. За съжаление, по-късно в живота му неговата тъмна страна взе връх и той се самоуби през юли 2017 г. Но вокалистът остави милиони покорни фенове, които беше успял да спечели още с Hybrid Theory и с хитовите песни в дебютното издание като Crawling, In The End и One Step Closer.

Днес Hybrid Theory остава един от най-продаваните албуми на XXI век и музиката в него звучи все толкова актуално и въздействащо. А от дистанцията на времето постигнатото от Linkin Park още с дебюта им изглежда все по-значимо и внушително.

 
 
Коментарите са изключени за Музикални хроники: Когато Linkin Park и Честър Бенингтън завладяха света с дебюта си