Животът в динамична среда, побесняла инфлация, война и най-различни политически изцепки, поставят един много специален въпрос: свърши ли изобщо Студената война? Отговорът е кратък и ясен: не! Причините са много и както можем да забележим, играта на котка и мишка никога няма да приключат. В това отношение има една страна, която спокойно може да се смята за шампион в това състезание – Русия.
Да, за пореден път погледът е насочен натам и няма как да се изненадвате. Лидерът на страната е известен със своите корени в КГБ и веднага след заемането на поста спокойно може да се смени името. След поредната жертва на високо ниво, представена като самоубийство в Лукойл, спокойно можем да се замислим къде точно стои някогашната разузнавателна руска агенция, дали не е редно същата тази страна да се прекръсти с могъщите три букви, носещи страхопочитание и понякога отвращение.
Интересен факт е, че Русия е известна като страна, която не може да се похвали с някакъв особен износ – автомобилите им показаха, че са особено далече от мечтата за качество, производство на уреди и технология също рухнаха. Един от най-големите продукти за износ остават горивата. В рамките на компютри, телефони, телевизори и всичко останало, няма и следа. Третата най-голяма износител на линия е тази на оръжието, където АК-47 ще бъде основен фаворит.
Какъв обаче е първият отрасъл на износ? Шпионите. Веднага след назначаването на Путин за президент, всички налични единици в чужбина се активират и започват да работят. Тяхната задача е различна. Този път не трябва да работят за Руската федерация, а за бетонирането на Путин в политиката. Една от най-големите инвестиции винаги е насочена точно там – шпионите се удвояват и дори утрояват, използвайки своите знания за чужди интереси.
Точно за този феномен говори Гордън Корега – дългогодишен кореспондент на BBC. От 2004 г. той започва да говори за скритата ръка на влияние в Европа и САЩ. Разказва с особени детайли историята на Андрей Безруков, който в САЩ е известен като Доналд Хийтфийлд. През последните 23 години той е работил най-различни професии и е търсил варианти, за да стигне до САЩ. Дипломира се като магистър в Харвард.
Неговата съпруга е известна като Елена Вавилова в Русия, но в САЩ има друго име – Ан Фоли. Интересно е, че тя си спомня как в родилното отделение е отказала да получи обезболяващи. Нейният голям страх е, че ако се отпусне ще започне да говори на руски и няма да знае какво е споделила, а с това ще има и още един проблем, неудобните въпроси ще бъдат задължителни. Семейството шпиони успява да се превърне в една ново поколение от специални дейци. Забавно е, че и двамата успяват да достигнат до нивото на толкова популярната средна класа.
Има случаи, когато новата порода разузнавачи идват за кратко в САЩ, трябва да се срещнат с някого, да получат определена информация и след това да се върнат обратно у дома. Понякога може дори да не знаят, че са в полза на Руското разузнаване. Мария Бутина е един съвършен пример на точно този вид игра. Тя пристига в САЩ и започва да живее там, в един момент ще се срещне с различни активисти в университета и ще започне да подкрепя идеята за по-сериозен контрол на оръжията.
В резултат на всичко това дори ще направи и по-сериозни контакти с някои от крайно десните особи. В един момент ще признае, че е руски агент и ще бъде затворена за 15 месеца, преди да бъде депортирана обратно в Русия. Никога не е повдигнато обвинение за шпионаж, но има огромен брой крайно-десни политически контакти в САЩ, за разлика от много други американци. Постига това за особено кратко време, а какви точно са щетите, никога няма да разберем.
Пускането на социални мрежи, електронни пощи, акаунти и свободно интернет пространство ще подпомогнат цялата игра. Благодарение на ниско платени хакери, контролът на електронната кореспонденция става още по-добър. Манипулирането на социални мрежи е още по-лесно за повечето апаратчици. Един от интересните кадри в тази игра ще бъде Александър Потьоев – член на руското разузнаване и официално работник в Ню Йорк. Той е върнат на Москва през 1999 г.
Руснаците получават двоен агент, макар и самият Александър да не иска да се връща обратно. Службата на Потьоев е обвързана с контрола на нелегални агенти, влизащи в САЩ. През последните 10 години, той ще посочва кои точно са хората, които трябва да бъдат следени. Работи там до 2010 г. и получава сигнал, че трябва да бяга. В денят, когато стъпва обратно на американска земя, ФБР вече са успели да задържат всички хора, които са посочени от агента. Според руските медии, Потьоев е починал в САЩ през 2016 г. и Корера се забавлява с това, споделяйки истината – Потьоев е жив и здрав, щастлив и с фалшива самоличност, за да не може да бъде открит.
Въпросният не е единствен в това уравнение. Когато Елена Вавилова е разкрита от ФБР, тайните вече обикалят по улиците. Вавилова е родена през 1962 г. и рекрутирана от своя съпруг в КГБ. Запознаването с разузнаването се случва още в Сибирския университет, където и двамата изучават история. Първото им назначение е в Монреал, където получават нови имена.
Същите са взети от надгробните камъни на мъртви деца. Задачата им е да се смесят с обществото, да бъдат дискретни и да летят под радара, това е единственото изискване. Следващите две десетилетия ще имат приятели в Канада, ще говорят перфектен английски и никога няма да се разобличат. Освен основните познания, те са експерти в следенето, криптографията и езиците. Познават до болка оръжейния арсенал на САЩ, имат умения в бойните изкуства. С падането на СССР, семейството трябва да изпрати информация до своя началник в Москва.
Преди изобщо да се усетят, те са направили най-голямата си грешка, някой ги предава от другата страна. Някой казва имената на тях и още 9 други агента. За тази жена, единственият начин да се избегне една видима война с оръжие, може да се случи именно с помощта на шпионските игри. За съжаление не може да говори до къде точно се разпростира нейното влияние, но и до днес е категорична, че има агенти и в двата лагера. Невидимата хибридна война винаги ще присъства, въпросът е какво ще се случи на финала с информацията и кой точно ще я използва.