Еволюцията ощетява съня на човека – тази грешка остава непростима

| от |

По време на сухите вечери ловците на племето Сан предпочитат да спят под небето на Намибия. Не използват електричество, а на изгрев стават и продължават лова си. Учените отчитат, че западният човек, дивият човек в пустошта и всеки друг, използват едно и също време за възстановяване. На какво се дължи това? Оправданието е в еволюцията и факта, че около 7 часа на вечер са напълно достатъчни.

За съжаление това е напълно негативната страна на човешкото развитие. Човекът прекарва най-малко време в сън, за разлика от първите хора. Още по-тъжното е, че всяка маймуна и дори лемурите спят повече. Шимпанзетата прекарват задължително по 9.5 часа сън на всеки 24 часа. Някои други породи имат нужда от цели 13 часа.

Нощните маймуни, които са известни с обърнат режим, изобщо не може да се каже, че са будни. Те прекарват поне по 17 часа сън на денонощие. И как е възможно всичко това? Вече посочихме еволюцията, но има и основни разлики. Приматите спят заради своята телесна маса, размер на мозъка и диета.

Дейвид Самсън от университета в Торонто обръща внимание на методите на сън при човека. Извън индустриалното население използва далеч по-напреднали техники за възстановяване. Прекарваме по няколко часа в сън и преминаваме през различни фази, включително и REM съня. Известен е още като random eye movement или случайно движение на очите. Въпросната фаза няма обяснение и до днес, но при настъпването на този сън, организмът успява да натрупа достатъчно енергия.

Има и други положителни промени. Преди милиони години, нашите деди са имали дървета. Днес дори шимпанзетата си строят платформи за сън. Чупят клони и правят нещо като гнезда, в които могат да спят. Горилите строят легла дори и на земята. След като първите хора слизат от дърветата, тяхната следваща стъпка е да започнат да я правят значително по уютна и безопасна.

Откритите фосили в миналото не дават и много информация колко отпочинали са били австралопитеците например. Самсон се среща с ловци и събирачи от Танзания, както и племена от Мадагаскар и Гватемала. Всеки един от тях носи специална гривна за анализ на съня, за да се проследи активността. Отговорът не закъснява, ловците спят между 5.7 и 7.1 часа на денонощие. Най-важното е, че нито един анализ не показва наличието на REM фаза. Същата отговаря и за сънищата, а при наличието на по-натоварено ежедневие, мозъчната активност се повишава още повече по време на сън.

Самсон вярва, че най-вероятно точно този сън се е зародил като част от еволюцията. Поради броят заплахи от хищници и нападения от други племена, човек е трябвало да намери достатъчно бърз начин за трупане на сили. Първите племена спят и на смени, за да има поне един буден, който да защитава и да вдигне останалите при тревога. Учените наричат това социална черупка, в която времето за работа и времето за почивка се нормира. Ловците от Мадагаскар продължават да използват този метод.

Ловуват на смени, имат лагер и пазачи. Очевидно е, че със слизането от дървото, човекът е принуден да съкрати времето за сън. Тенденцията продължава и при животните, които са в риск. Еволюционно погледнато, изчезващите видове, които са заплашени от човешка дейност или хищник, също редуцират съня в опит да оцелеят. За съжаление при някои животни е трудно да се проверят навиците, изследваните обекти са затворени в лаборатории и спят от скука.

Учените са категорични, че всеки път, когато един човек заяви, че еволюцията е помогнала, по-скоро се оказва точно обратното. Племето Тсимане променя тенденцията, поне от страна на пазачи. Те строят къщите си с допълнителна защита и тясно пространство за сън, където никой не може да влезе.

Хищниците нямат достъп, а близостта на оръжието може да ги предпазва. Във всяка къща гори огън, който не е най-добрият приятел на нощните животни. Статистиката показва, че от 37 души – 35 се чувстват напълно задоволени от съня си – 6.25 часа. Събуждат се често, което е напълно нормално и имат нужда от точно 9 часа, за да набавят необходимите 6.25 часа.

При проверка на 500 души от Чикаго, които прекарват около една трета от времето за сън в леглото, всички са показали, че времето им е идентично с това на племената. От 7 дена, повечето признават, че има поне един ден, в който не се чувстват отпочинали. Заключението на Самсон е, че най-вероятно ние сме променили навиците си и сме еволюирали по начин, който вече не е актуален и не отговаря на нашето развитие.

Ние сме изолирали заплахата, но продължаваме да работим на същия принцип. Тогава остава да разберем и какво точно представлява безсънието и защо се проявява. Докато има модерни хора, които в натовареното си ежедневие не могат да спят, няма да ги открием такива аномалии. Те са пропуснати с REM съня.

 
 
Коментарите са изключени за Еволюцията ощетява съня на човека – тази грешка остава непростима

Повече информация Виж всички