Ужасяващата легенда за Бънимен – и истинските истории зад нея

| от |

В продължение на поколения историята за Бънимен (Bunny Man, Човека-зайче) се разказва около лагерни огньове и партита за Хелоуин в Северна Вирджиния. Този митичен персонаж е убиец в кървав костюм на заек и с брадва, който убива всеки, осмелил се да произнесе името му три пъти в полунощ под „Мостът на Бънимен“ в окръг Феърфакс, Вирджиния.

Два дребни инцидента през 1970 г. с мъж, който носи уши на зайче, се превръщат в епична градска легенда за избягали затворници, изкормени деца и полуизядени зайци.

Докато детайлите на легендата се променят през годините, с вариации в действията, мотивацията и външния вид на мистериозния убиец, едно нещо остава същото: ужасяващият му костюм на заек.

През последните 50 години приказката също вдъхновява безброй вариации и творчески начинания, включително хорър филм и рок опера. Но каква е истината зад нея?

Произходът на легендата за Бънимен

Според „The Bunny Man Unmasked“, изследователски проект, написан от Брайън Конли, докато работи като историк и архивист в публичната библиотека на окръг Феърфакс, историята на Бънимен започва преди 50 години.

На 19 октомври 1970 г. кадет от Академията на военновъздушните сили на САЩ на име Робърт Бенет шофира с годеницата си по селските пътища на Бърк, Вирджиния, някъде към полунощ. Те се връщат от футболен мач и решават след това да посетят чичото на Бенет, който живее наблизо. Мъжът паркира колата си на поляна от другата страна на къщата на чичото на Гини роуд, но преди той и годеницата му да успеят да излязат, те виждат, че нещо се движи близо до задното им стъкло.

Внезапно се чува силен трясък и прозорецът на предния пътник се счупи. Мъж отвън изкрещява: „Вие сте в частен имот! Записах си номера ви!“ Бенет бързо потегля, но по-късно намира брадвичка на пода на колата си.

Когато съобщава за инцидента в полицията, той казва, че мъжът е бил облечен в бял костюм със заешки уши. Годеницата му собствено смята, че носи бяла заострена качулка.

Само 10 дни обаче ужасяващият човек-зайче отново ще се появи. На 29 октомври 1970 г. колебанията за външния му вид приключват, когато охранител на строителен обект на име Пол Филипс твърди, че вижда мъж в сив, черен и бял костюм на заек да стои на верандата на новостроящ се дом. Филипс, който патрулирал новото подразделение на Кингс Парк Уест на Гини Роуд, приближава мъжа около 22:30 часа.

Според статия, публикувана в The Minneapolis Star, той казал на Филипс: „Ти си в частен имот. Ако се приближиш, ще ти отсека главата.“ След което започнал да си сече нещо на верандата с брадвичка.

Филипс отива да вземе пистолета си, но когато се връща, мъжът вече е изчезнал сред дърветата. Пазачът казва на полицията, че заподозреният е на около 20 години, висок около 175 сантиметра и тежащ към 80 килограма.

Новината за двата инцидента се разпространява бързо и в рамките на две седмици местната полиция получава повече от 50 съобщения за срещи с мистериозния Бънимен.

Мостът на Бънимен

Мълвата за убиеца се разпространява от уста на уста през годините и един текст, публикуван на уебсайта на Castle of Spirits около 1999 г., документира колко драстично се е отклонила от фактите през това време.

Човек на име Тимъти Форбс пише обширен разказ, който започва през 1904 г., когато автобус, превозващ затворници от лудница в Клифтън, Вирджиния, катастрофира и осъдените бягат. Полицията открива всички, освен двама: Маркъс Уолстър и Дъглас Грифон.

Докато търсят Уолстър и Грифон, следователите непрекъснато се натъкват на труповете на разчленени и полуизядени зайци в гората. След това, докато търсят близо до надлеза Колчестър, железопътен мост близо до Клифтън, който днес е известен от местните жители като „Мостът на Бънимен“, те откриват тялото на Уолстър.

Студената му, скована ръка стиска ръчно изработена брадвичка.

Година по-късно, според легендата, Бънимен започва да се появява пред хората, които минават през тунела под моста. И още по-страшно: В нощта на Хелоуин трима тийнейджъри пият в тунела; когато часовникът удря полунощ, изведнъж се появява ярка светкавица, а след секунди и тримата увисват от надлеза. Гърлата им са прерязани, а телата им – изкормени.

На следващия Хелоуин същото се случва и с други шестима младежи. През годините хората постепенно започват да избягват тунела в нощта на Хелоуин, но на всеки няколко десетилетия смела група деца ще тестват легендата – и ще умрат от същата ужасна смърт като своите предшественици.

Конли подробно развенчава тази версия на събитията в своето изследване. Няма данни за подобни убийства в окръга и никога не е имало лудница в района. Бънимен дори не се споменава в местните новини до 1970 г.

И все пак това е историята, която се задържа през десетилетията, въпреки че няма никаква основа.

Теориите за истинския Бънимен

През 2014 г. базираната в Северна Вирджиния група Mantua Finials пусна рок опера по легендата за Бънимен, която включва песни като „Bunny Suite“ и „All Hallows Eve“. Написана от членовете на групата Джим Уотърс и Крис Пилър, рок операта преплита факти с фолклор, за да разкаже легендата.

Уотърс, който е израснал в Северна Вирджиния, има свои собствени теории за цялата ситуация. Той казва пред Washington Post: „Имаше няколко стари къщи в непосредствена близост до Кингс Парк Уест, общност, която се строеше тогава. Струва ми се, че има вероятност някое от децата, които евентуално са живели там, да е било Бънимен.

И подчертава: „Никой не харесва, когато се строи чисто нова общност точно до къщата ви, особено ако обичате гората.“

Но полицаят У. Джонсън от полицейското управление на окръг Феърфакс – който разследва случая с Бънимен през 1970 г., когато идват първите съобщения – не е сигурен, че такова същество изобщо е съществувало.

В официалния си доклад по случая Джонсън пише: „След много задълбочено разследване на този и други случаи от същото естество, все още не е уточнено дали наистина има бял заек или не. При интервюиране на всеки в този случай, който може да знае нещо за инциденти, свързани с бял заек, не е открита значителна информация, която да доведе до самоличността на лице или лица, които се представят за бял заек.“

„Затова този ​​случай ще бъде маркиран като неактивен“, заключи Джонсън.

Това, което започва като една-две непотвърдени срещи с човек с брадва и заешки уши, се превръща в една от най-големите градски легенди на източното крайбрежие. Днес мостът на Бънимен е облепен със знаци „Влизането забранено“ в опит да спрат любопитни минувачи да задръстват движението по еднолентовия път.

И според Centerville Patch, полицията прекарва нощта на Хелоуин през 2011 г., разпръсквайки повече от 200 търсачи на силни усещания, които се насочват към мястото.

Въпреки усилията да се държат хората далече, легендата за Бънимен продължава да съществува, въпреки че детайлите са далеч от истината.

 
 
Коментарите са изключени за Ужасяващата легенда за Бънимен – и истинските истории зад нея

Повече информация Виж всички