Опасната козметика, използвана до 20 век

| от |

Aрсен

През 1851 г. лекарят и изследовател Йохан Якоб фон Чуди написва статия във виенско медицинско списание относно жителите на провинция Щирия, Югоизточна Австрия. В нея читателите научават, че докато тези са живели едно съвсем нормално, трудолюбиво съществуване в този планински регион, те все пак се различават от повечето други общества по един любопитен начин: те консумират арсенов триоксид, известен като „бял ​​арсен“.

Различни съединения на арсена вече са широко използвани през този период, както като известната отрова, така и като лекарство.

Въпреки че е всеизвестно, че прекомерната употреба на арсен може да бъде фатална, популярността му нараства. Всъщност дори изглежда, че има някои краткосрочни ползи за тена – не на последно място защото арсенът разширява капилярите, придавайки ласкателно зачервяване на бузите.

Разпознавайки зараждащата се мода, редица компании скоро започват да предлагат козметика на базата на арсен. До средата на 90-те години на 19 век потребителите могат да купуват продукти като „Вафли за безопасен арсенов цвят на д-р Джеймс Кембъл“ и карамелени бонбони с малки количества от веществото. Популярността на такива продукти намалява в годините непосредствено след Първата световна война, но сапуните, „обогатени“ с арсен, остават до 30-те години на миналия век.

Радий

Хелън Кавендиш, собственик на редица салони за висшето общество, разпръснати из Мейфеър, Лондон, е високо ценена от своите богати клиенти, които се доверяват на преценката й, когато става дума за най-новите козметични процедури. И така, през 1911 г., когато тя пуска гама от продукти, които съдържат радиоактивния елемент радий, те постигат почти мигновен успех.

Откриването на елемента радий в края на 19 век от семейство Кюри предизвика вълна от експерименти, за да обхване границите на потенциалните му приложения. Учените и от своя страна лекарите и предприемачите се борят да разберат сложните свойства на радиоактивните елементи и така до началото на 1900 г. любопитните му и все още предимно неразгадаеми свойства ще намерят израз в широк спектър от стоки и услуги, насочени към обикновения потребител.

Докато опасностите сега са много по-известни, има малко доказателства, че тези продукти са причинили кой знае каква вреда на широката общественост, тъй като количеството радий (изключително скъпо вещество), което съдържат, е минимално. Една жертва обаче е заможната Ебен Байърс (1880–1932) от САЩ, чиято прекомерна консумация на болкоуспокояващо лекарство на име Radithor я кара да умре мъчителна смърт от множество ракови заболявания, предизвикани от радиация.

Hycleus lugens, Meloidae

Кантаридин

Бръмбарът Hycleus lugens (на снимката), както и редица други насекоми, отделя течността кантаридин, отровен агент, който причинява подуване, когато влезе в контакт с кожата. Този ефект се използва и от прочутия афродизиак испанска муха, тъй като в малки количества секретите предизвикват алергична реакция, която възпалява гениталиите.

Препаратите, направени с кантаридин (кантариди), са използвани в продължение на хиляди години. Римският историк и политик Тацит разказва история за съпругата на Октавиан Август, императрица Ливия, която сервира на гостите си на вечеря ястие с испанска муха, за да предизвика незаконни интимни контакти, с които после да ги изнудва.

Бензин

Освен вазелина, ние не свързваме често употребата на бензин с красотата. Но редица леченията, които използват това вещество, създадено чрез дестилация и рафиниране на петрол, са доста популярни през 19 век. По същество бензинът действа като сух шампоан, премахвайки натрупаната мръсотия и прах от косата.

За домашна употреба можете да си купите „Живот за косата на мадам Фокс“. Продуктът, рекламиран като „положително безвреден… безпогрешен възстановител за коса“, е направен с помощта на „дезодоризиран продукт от бензин и екстракт от листа от дафиновото дърво“. Фризьорските салони, които поне до 20 години на миналия век често не са имали достъп до топла и студена течаща вода, разчитат на „измивания с бензин“, за да почистват косата на своите клиенти, докато е суха.

Но прилагането на тези лосиони и след това изтриването му с кърпа понякога води до фатални последици. През юли 1897 г. жена на име Фани Самуелсън умира, след като косата й се запалва по време на измиване с бензин в луксозния салон на мосю Емил и Ко в Лондон. При разследването през следващия месец е установено, че бензинът е толкова нестабилен, че триенето, причинено от просто триене при миенето на косата, би било достатъчно, за да доведе до запалване.

 
 
Коментарите са изключени за Опасната козметика, използвана до 20 век

Повече информация Виж всички