В последните седмици разбрахме, че Мила Кунис и Аштън Кътчър отказвали да се къпят, защото вярвали, че това разхищение трябва да се редуцира. Не само това, но дори смятали да намалят баните на своето семейство. В интернет подкаст на свой приятел, те споделят, че използвали една много важна практика – ако се вижда мръсотията, децата се къпели, в противен случай не се налагало толкова много. До тук добре, но нека си спомним, че през последните две години светът е в пандемия и точно хигиената се смяташе за единственият метод за спиране на разпространението.
Ако някога сте смятали и двамата за особено красиви и чисти, може би е редно да намалите очакванията. След фитнес, Аштън често заявява, че измивал лицето си, евентуално подмишниците и разбира се, половите органи, които се изпотяват, това е основното занимание. Мила пък признава, че има дни, в които два пъти мие лицето си и нищо повече. И точно това откровение беше достатъчно, за да видим, че аудиторията бързо беше привлечена и на двата полюса. Впрочем, ако трябва да бъдем честни, понякога в градския транспорт ще открием доста запалени почитатели на идеята, при това много преди появата на този вид откровения.
Но нека погледнем и научната гледна точка. Колко точно трябва да се къпе човекк, за да запази здравето си. Дори няма да коментираме положителните страни за аудиторията. Лекарите са категорични, че макар дневният душ да е препоръчителен, не може да се смята за точно задължителен, а това е малко изненадващо. Според кожните лекари, ако имате суха кожа или някакви обриви, тогава задължително трябва да минавате през банята.
По-честите душове премахват омазняването на кожата и мъртвата такава от тялото. Ако самият процес обаче закъснява, можем да открием, че сухата кожа се напуква, започва да сърби и най-вероятно ще се стигне до инфекция. Колкото и странно да е, мазната кожа предпазва от точно тези заболявания, но все пак не трябва да забравяме, че банята има някакъв разумен минимум. Хората с мазна кожа трябва да минават поне веднъж през банята, именно омазняването може да доведе до запушване на пори и други проблеми. Хората със суха кожа пък трябва да се къпят със студен душ, следователно ако се притеснявате за глобалното затопляне, може да бъдете доста спокойни, няма да се случи нищо подобно.
Ако имате предписани лосиони, те се слагат до три минути след излизането от банята. Някои експерти препоръчват да обърнете внимание и на дневните преживявания. Например ако излизате от офиса, като сте прекарали времето си на климатик, за да се върнете у дома и отново да пуснете климатика, може би няма да е задължително да минавате през банята. Все пак се препоръчва да поддържате хигиената си, следователно мръсните зони трябва да се обгрижват, при това доста сериозно. Обърнете внимание на най-потните и изложени на мръсотия зони, ако за вас е особено фатално да прибягвате до някакви проблеми. Ако работата ви е тежка и физическа, нека ви разочароваме, не трябва да сте последователи на холивудските фенове.
Носенето на потни дрехи гарантира и развъждането на най-различни гъбички и бактерии, които в никакъв случай не са подходящи за вас самите. Ако работите в сфера, в която има и доста химикали, препоръчваме да не правите това изобщо. А в това число попадат градинарите, строителните работници, фермерите и лаборантите. Интересно е, че възрастните хора могат да намалят честотата на душовете, защото така или иначе тяхната кожа е много по-тънка.
Та броят на душове е строго индивидуален, но в никакъв случай не трябва да пада под определения минимум и точно по тази причина ще ви посъветваме да не го редуцирате. През последните години всеки започна да приема зелената идея като някаква мания, но генерално не трябва да забравяме, че от хигиена все още няма жертви и ако Мила и Аштън са на мнение, че могат да живеят с ароматите на своето тяло, това е тяхно строго индивидуално решение. Ситуацията е подобна и с косите. Хората с къдрави коси спокойно могат да ги мият по веднъж на седмица, хората с нормална коса трябва да го правят почти всеки ден.