Като пруски политик Ото фон Бисмарк превръща серия малки германски държави в единната Германска империя, като стилът му на управление по-късно му носи прякора „Железният канцлер“. Кой е Бисмарк? С какво е известен? И как обединява Германия? Ето всичко, което трябва да знаете за пруския политик, наречен също „Основател на съвременна Германия“…
Ото фон Бисмарк през 1836 г.
Кой е Ото фон Бисмарк?
Ото фон Бисмарк е пруски политик, който става първият канцлер на Германия – длъжност, на която служи от 1871 до 1890 г. С поредица от войни той обединява 39 отделни държави в една германска нация през 1871. Като канцлер неговите политики са насочени към задържането на новосформираната държава в лицето на религиозните, политическите и социалните разделения – и всичко това, докато се опитва да поддържа крехкия мир в Европа.
Какъв е произходът на Ото фон Бисмарк?
Когато Бисмарк се ражда през април 1815 г., Наполеон е на път да бъде победен завинаги от коалиция, която включва колективни германски сили с много на брой силно ентусиазирани доброволци. Топлият отблясък на това съвместно усилие оцветява детството на Бисмарк с кръвожадни военни истории за героизъм и жертви. Баща му Карл е юнкер (пруски аристократ) с твърдо консервативни възгледи. За разлика от него, майка му Вилхелмин е дъщеря на секретар на кабинета и е изключително интелигентна и остроумна. Техният син Ото е комбинация от двете: архиконсервативен юнкер с макиавелисткия ум на политик.
Как Ото фон Бисмарк се изкачва на власт?
Като млад Бисмарк се лута в живота, опитвайки се да намери цел и смисъл – нормално за втори син на благородно семейство. Но през 1847 г. животът му се променя завинаги. Случайно той е помолен да се замести член на пруския парламент, който се е разболял. Така той намира своето призвание в интригите и машинациите на политическия свят. Бързо се прославя с острия си език и като привърженик на Прусия и нейния крал, което му печели позицията на пруски пратеник във Франкфурт (1851 г.), Санкт Петербург (1859 г.) и Париж (1862 г.), преди да стане министър-президент през 1862 г. На тази позиция той получава почти пълен контрол върху политическия курс, който кралството ще поеме.
Германската щаб-квартира във Версай. От ляво надясно: Леонард фон Блументал, кронпринц Фридрих, Юлиус фон Верди дю Верноа, Вилхелм I, Хелмут фон Молтке Старши, Албрехт фон Роон, Ото фон Бисмарк
Как Бисмарк обединява Германия?
Когато Ото фон Бисмарк е роден през 1815 г., Германия не съществува като единна държава. Вместо това има 39 отделни държави. Като министър-президент той се стреми да постави все повече и повече от немскоговорящите земи под пруски контрол. Той израства след успешната битка срещу войските на Наполеон и така си дава сметка, че държавите ще се обединят, когато са изправени пред чужд враг. Така че Бисмарк провокира войни срещу Дания (1864 г.), Австрия (1866 г.) и Франция (1870 г.). И трите победи печелят на Прусия все по-голямо уважение към нейната военна сила и позволяват на германския народ да се почувства сплотен около обща идентичност. След Френско-пруската война Бисмарк се възползва от възможността да покани дори най-скептичните германски държави на юг, като Бавария, да се присъединят към неговата Северногерманска конфедерация, ръководена от Прусия. Отказали предния път, този път те се съгласяват.
Какъв е Ото фон Бисмарк?
Бисмарк сега е известен най-вече със своята политическа проницателност; той много добре съди характера на хората и има необичайна правилна интуиция за това дали за спечелването на един човек се изисква заплаха, подкуп, спор или ласкателство. С ръста си от почти 190 см. той е и физически внушителен, със стоманеносини очи и широки рамене. С остър език, остроумен и изключително красноречив, знае как да постигне желания ефект пред почти всяка публика. Бисмарк има и силно импулсивна страна – примери за това са трагичната му любов към Мари фон Таден-Триглаф, от време на време някои дуел с пистолети с политическите му съперници и честите сълзи, проливани от разочарование, гняв или искрена тъга.
Какви са най-забележителните политически действия на Ото фон Бисмарк?
След като обединява Германия чрез война, Бисмарк се опитва да задържи страната заедно като канцлер, потискайки малцинствата като католиците с неговите така наречени „Културни борби“ („Kulturkampf“) и „германизира“ поляците, датчаните и французите, които се озовават в новите граници на държавата му. Той също така завърта сложна мрежа от външнополитически връзки с Европа, която позволява на новата германска държава да се превърне в уважаван фактор на континента.
Какво е наследството на Ото фон Бисмарк?
Когато умира през 1898 г., Бисмарк е в дълбоко огорчение – неговите наследници са позволили на новия германски кайзер Вилхелм II да ръководи политиката от 1890 г. По този начин напрежението в Европа започва да нараства и заплашва да погълне новосформираната Германия. Бисмарк обаче вдъхновява и култ, който ще продължи дълго след смъртта му. В негова чест в германската империя са издигнати стотици паметници, като прочутите кули на Бисмарк. Много хора все още го смятат за блестящ държавник и днес.