След като популярния коронавирус успя да замрази познатия цивилизован живот, мнозина започнаха да търсят разнообразни начини за преборване и засичане на коварното заболяване. Едно НПО търси нов начин за откриването на вируса, без да има нужда от допълнителни кръвни тестове. Звучи малко странно, но изследователите се опитват да използват кучета, които да подушват коронавирус. Идеята идва от предишни опити да се тренира животното за откриване на болести като диабет, рак или болест на Паркинсън.
НПО-то „Medical Detection Dogs“ са успели да подготвят животни, които да надушват малария. В момента опитите им са свързани с подготовката на кучета, чието обоняние може да помогне за засичането и на това актуално заболяване. Според техните изчисления, тренирането на животните ще отнеме поне два месеца и в средата на юни може да бъдат пуснати в действие. Треньорите партнират с лондонския институт за тропически болести и университета в Дърам. Предишните опити доказват, че тренирано куче може да усети специфични аромати при ракови заболявания, които обикновено се отделят от заразените клетки. Практиката е животното да души различни взети проби, включително урина.
Един от най-големите успехи е именно откриването на малария. Оказва се, заразените с тази тропическа болест имат специфична миризма, която привлича и останалите комари. Според Световната Здравна организация, животните могат да усещат тези миризми с впечатляваща точност, спрямо диагностичните стандарти. Според професор Джеймс Морган, коронавирусът променя значително ароматите на тялото, следователно е възможно животно с по-сериозно обоняние да го открива. Идеята е да се ограничат и диагностицират онези 25% от преносителите, които нямат никакви симптоми.
Най-важното е, че кучето може да подуши до 250 проби за час и по този начин да спести доста време в лабораторни проучвания. Методът ще бъде тестван и проверен с лабораторни изследвания. В началото на изследването всеки потенциален пациент ще има и лабораторни резултати, за да стане ясно дали кучетата откриват адекватно заболели пациенти. В случай, че подготовката дава добри резултати, животните могат да бъдат използвани в ограничаването на пациентите. Важното е да бъде доказано дали въпросният вирус създава специфичен аромат в един пациент и дали може дабъде засечен. Най-вероятно първите подготвени животни ще бъдат изпратени на летището, самият проект ще струва около 1.2 милиона долара, ако получи финансиране.