Лигърът е легендарно същество, което има статуса на легенда и много дълго време се смяташе, че не може да съществува. Противно на колективното мнение – съществува. Както мнозина знаят, това е хибридно същество, създадено изцяло с кръстоска между видовете. Лигърът е съчетание между тигър и лъв. Първите появи на тази котка са документирани някъде през XIX век, когато британските офицери решили да проеверят дали животните могат да се съчетават. Изпълнението се е случило в Индия, докато е все още колония на короната. През 1799 г. успяват да направят успешна кръстоска между тигрица и лъв.
Тигрицата успява да роди три малки лигърчета. Успехът е толкова невероятен за войниците, че опитът се повтаря и част от малките успяват да стигнат дори двореца на кралица Виктория. На някои от нейните картини може да бъде забелязана в компанията на точно това животно. С предаването на знанията относно развъждането, лигърът започва да става доста популярно животно и все по-често се среща някои зоо паркове в Южна Африка. Едва през 30-те години на XX век ще бъде дадено и официално име на вида – лигър. Днес въпросното животно присъства в зоо паркове в почти всяка страна, имайки предвид значително облекчените възможности за създаването му. Интересите към лигъра са особени. Това е най-голямата котка в света, но за добро или лошо не може да съществува свободно в природата.
Кръстоската на гените прави това животно значително по-тежко от своите родители. Скоростта му на тичане е около 80 км/ч, а любимото ястие е еленско или свинско месо. Говорейки за мащабни размери, Херкулес се смята за един от най-големите представители на този вид – тежи повече от 400 килограма. По майчина линия взимат любовта към водата и много често забавляват посетителите в зоо парка, докато прекарват времето си във водата.
Като изкуствено създаден вид, лигърът има своите проблеми. Женските лигрици например могат да бъдат оплодени, но за сметка на това мъжките много често са стерилни и срещат затруднения при естественото размножаване. Освен това не трябва да забравяме, че обикновено в генетиката се изискват много години, преди видът да се развие напълно. Странната комбинация от хормони и генетични белези гарантира шансове за възпроизводство само ако съчетанието е между женски лигър и мъжки лъв. Друг проблем на тази порода е, че бебетата се израждат единствено чрез цезарово сечение поради по-сериозните си размери. В световен мащаб може да се открият около 100 представителя на породата.
Повечето могат да бъдат открити в Русия, Китай и САЩ. Поради сериозните генетични изменения, тези котки са обречени да страдат от проблеми на костната система. Гигантизмът е често срещан проблем сред животните. Изложени са на риск от ракови заболявания, проблеми с органите, както и неврологични усложнения. Повечето ветеринари са на мнение, че въпросните заболявания са известни и при правилно гледане ще превъзмогнат подобни главоболия. Този хищник живее между 20 и 25 години при правилно отглеждане.
Пускането на подобен хищник може да промени изцяло животинския свят и по тази причина учените се въздържат от такава маневра. Имайки предвид социалната им обвързаност, повечето спокойно виреят сред лъвовете, а размерите им гарантират, че никога няма да бъдат нападнати от друго животно. Причината все още да не са пуснати обратно в дивата природа е фактът, че не могат да се размножават и това ще намали значително броят им. Относно прехранването им, този хищник може да се движи бързо и има достатъчно сила да поваля бивол за секунди. В природа в момента трудно може да бъде открит друг хищник, който да му противодейства.
Друга интересна разновидност на тази порода е тигролъвът. Въпросният вид се получава при обръщане на кръстосаните животни – мъжки тигър и женски лъв. Разликите между тигролъва и лигъра се изразяват в размерите и факта, че лигърът има по-изявени черти на козината за разлика от тигролъва. Тигролъвовете пък приличат в муцуната повече на тигър, отколкото на лъв. Поради трудността на кръстосване и създаване на качествено поколение, въпросният вид се среща в едва 9 страни.
Заглавна снимка: By Hkandy – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2567702