Най-досадните домакински работи могат да се подредят така:
– Гладене;
– Миене на чинии;
– Бърсане на прах от рафт с много вещи.
90-те години и гръндж вълната дадоха надежда, че поне от гладенето сме се отървали. Тя обаче отмина, а гънките по ризите и панталоните си останаха проблем. Гладенето не е най-приятната работа на света, но поне би могла да стане по-лесна, ако разучим някои от спецификите на ютията. Те зависят до голяма степен от това какви тъкани гладим, на каква температура, дали използваме парна ютия или обикновена.
Освен ако не сте рок звезда (тогава можете да се обличате както пожелаете), рано или късно ще ви се наложи да гладите риза.
Затова ви предлагаме идея как да гладите ризата си така, сякаш по нея никога не е имало гънки. Ако разполагате с ютия с парогенератор, още по-добре.
Първо намерете подходящо място, на което да поставите дъската за гладене. Важно е то да бъде добре осветено и подът да е чист, за да не се окаже ръкавът на любимата ви риза потопен в кълбо котешка козина или следи от разлят сок например. Широката част на дъската трябва да бъде от дясната ви страна, ако сте десничар. Най-подходящо е дъската да бъде на нивото на кръста ви (повечето дъски имат опция за нагласяне на различна височина).
Ако ризата, която гладите, е ленена или много намачкана от пералнята, напръскайте я с вода. Навийте я в кърпа за пет-десет минути, за да се разпредели равномерно водата. Ако имате ютия с парогенератор, това няма да ви бъде необходимо.
Напълнете резервоара на ютията с хладка вода. Сега е моментът да я включите и да нагласите температурата спрямо материята на ризата. Обикновено на етикета е записано какви са нуждите на дрехата.
Когато ютията се нагорещи, пуснете парата. Развийте вече влажната риза и застанете от широкия край на дъската за гладене с ютията от дясната ви страна. Хванете ризата за яката, така че дясната й страна да сочи към вас и разтворете яката върху дъската. Първо гладите от вътрешната страна на яката – от краищата към средата. Обръщате яката и повтаряте.
Следващата стъпка е да поставите ризата от острата страна на дъската, като горната част на гърба трябва да лежи върху острата част на дъската, а единият ръкав да се разстила леко по дъската. Първо гладите едната половина на гърба, а после другата.
Ръкавите са малко по-сложни, но тайната е да ги гладите бавно, за да се подсигурявате, че платът няма остри гънки, преди да минете по него с ютията. Първо изглаждате единия маншет, след което минавате по целия ръкав, поставен гладко върху дъската. Ако видите, че в горната част на ръкава е останала гънка от предишното минаване с ютията, опитайте се да я изгладите, така че по плата да остане само един ръб. Може да се наложи да си помогнете с другата ръка, когато гладите при копчетата, но внимавайте да не изгорите пръстите си.
След като приключите с ръкавите, можете да продължите към основната част на ризата. Хванете я така, че яката да остане от лявата ви страна и слагате лявата страна на ризата върху дъската за гладене. При мъжките ризи това би била страната с копчетата. Може да ви е по-лесно, ако гладейки горната част на ризата, я нагласите така, че острата част на дъската да се плъзне в ръкава. Това ще помогне да изгладите гънките в горната част. Повторете същото с другата половина на ризата. Обърнете я към себе си, така че половината гръб да застане върху дъската за гладене. Загладете с ръце, след което минете по нея с ютията. Въртете, заглаждайте с ръце и гладете, докато не стигнете от гърба до предната част на ризата.
Вече можете да я сложите на закачалка.
Още няколко съвета: