Затворите в Япония са изправени пред фалит заради новата професия „рецидивист-пенсионер“. Оказва се, че възрастните японци са готови да извършат престъпление, за да влязат зад решетките, където животът е по-добър от този на свобода.
Последните данни на криминална полиция показват, че 35% от престъпленията са извършени от хора на над 60 години. Около 40% от осъдените са извършили едно и също престъпление повече от 6 пъти.
Оказва се, че белокосите рецидивисти отчаяно се опитват да влязат в килията имат основателна причина за това, заключва доклада. Там се предлага безплатна храна, покрив над главата и достъп до здравеопазване. Експертите смятат, че по тази причина в Япония има ръст на кражбите от магазини.
Условията в затвора се оказват с пъти по-добри от живот по евтини, мръсни квартири, гарниран с наложителна диета за японския пенсионер, чиято държавна пенсия не стига за нуждите му. Разходите за живот в Токио на хората над 60 години всъщност надвишават с 25% стойността на стандартното месечно възнаграждение от 6 900 долара на година.
За сметка на това дори кражбата на най-евтиния сандвич може да донесе на крадеца присъда от 2 години затвор.
Така престъпността сред старците бележи ръст, отбелязват анализаторите. А системата на затворите е изправена пред демографска и финансова криза.
Между 1991 и 2013 година – последната, в която Министерството на правосъдието в Япония публикува данни за броя на възрастните затворници в килиите, броят на рецидивистите-пенсионери е нараснал 6 пъти. Темповете, с които се увеличава престъпността сред пенсионерите води до по-страшна тенденция – презрение към закона, коментират криминалистите. Пенсионерската престъпност се увеличава с толкова голяма скорост, че към 2060 година се очаква над 40% от населението да е на възраст над 65 години, а половината от него да е затворено.
Акио Дотучи, старши изследовател в Института за социално развитие в Токио, очаква рецидивистите да станат повече от пенсионерите.
„Социалното положение в Япония принуждава възрастните хора да имат само един начин да получат по-добър живот – да станат престъпници. Когато напуснат затвора, те нямат пари или семейство, така че се връщат веднага към криминалните прояви, за да се озоват отново в килията“, казва Дотучи.
Така затворите се оказват неефективни за правителството, които насочват държавното финансиране там. Опитите да се намерят начини за освобождаване на възрастните затворници предсрочно, за да не се стига до фалит, са срещнали непреодолими юридически проблеми, коментира още Акио Дотучи.
Така застарелите затворници препълват заведенията за лишени от свобода, а килиите се превръщат в перфектната квартира за хората над 60 години.