България се нарежда на второ място по оценка на три показателя – текущ статут на закрила на детето, управленска среда и социална работа. Докладът отправя критики в няколко области:
Високо равнище на децата на възраст между 0 и 2 г., настанени в домове и резидентна грижа;
Нисък процент на децата с увреждания, които са настанени в приемна грижа или са осиновени в страната;
Нисък процент на децата на възраст 7-17 год., осиновени в страната;
Липса на квалифицирани социални работници и съдии със специализация за работа по проблемите на децата;
Нисък процент на децата, настанени в приемна грижа от общия брой деца, разделени от техните семейства;
Липса на консолидиран закон за правата и закрилата на детето, който свежда до минимум припокриването на правомощия и създава условия за гарантиране правата на всички деца и ефективна координация;
Докладът отчита, че все още не е създаден независим орган с точно определен мандат за наблюдение на политиките за закрила на детето и контрол за спазването на детските права. В момента случаите, в които става дума за засягане или нарушаване на права на деца, се разглеждат по общия ред.
Създаването на специализиран омбудсман за детето ще гарантира независим мониторинг и контрол за спазване на детските права и би дало възможност за по-ефективно решаване на конкретни случаи, при които деца са дискриминирани, посочват от Национална мрежа за децата.
Данните и анализът са събрани и обработени със съдействието на водещи експерти в областта на закрилата на детето в България и включват набор от 626 показатели, които заедно оценяват политиките и действията на държавата за по-добра закрила на детето.