GEM 2015 изследва динамиката на преприемаческите екосистеми от 1999 година в над 100 икономики по света. За целите на доклада са събирани данни за над 200 000 души на възраст между 18 и 64 години и близо 4000 експерти в бизнес сферата. В последния анализ участват 62 страни, 23 от които са от Европа. Експертните заключения на GEM се използват от финансови институции, правителства и бизнес асоциации в цял свят. Ключовите показатели на GEM са също наблюдавани от Генерална дирекция на Европейската комисия за Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и Европейския семестър.
Един от най-разпознаваемите индикатори в анализа е показателят, който оценява процента на работещото население. Обследвани са предприемачи, започнали бизнеса си през последните 3 години и половина. На първо място по този показател се нареждат Латвия, Естония и Румъния. България не е със слабо представяне в глобално ниво, но изостава по показатели в сравнение с останалите страни в Европейския съюз. Наред с Германия и Италия, в България по-малко от 5% от възрастното население е започнало скоро или планира да започне нов бизнес.
Според показателя страх от провал, България е на едно ниво с Холандия. Преди двете държави се нареждат Гърция, Румъния, Хърватия, Македония, Ирландия и Германия – 33.3%. Индикаторът „страх от неуспех“ е изключително важен показател, който може да е сериозна пречка за развитие на предприемачеството.
“В България отдаваме висок статус на предприемачеството – 71,5%, като сме на двадесета позиция в света по този индикатор, но не наблюдаваме това да кореспондира на нарастващ брой нови и установени компании. От изключително значение е да се утвърди правилната рамка за условията на предприемачество, което ще разгърне неоползотворен предприемачески потенциал”, казва Искрен Кръстев, председател на GEM Bulgaria.
Как се представя България и останалите страни в доклада може да видите във видеото: