66 депутати бяха „против“ наследницата на Христо Иванов, а 17 гласуваха „въздържал се“.
Премиерът Бойко Борисов отсъства от залата, а ГЕРБ се превърна в основен защитник на Захариева. Проектът за решение, подплатен с автобиография, бе представен от вицепремиера Меглена Кунева, като в пленарната зала дойдоха почти всички министри, включително Христо Иванов в оставка.
БСП и ДПС не подкрепиха новия правосъден министър. Оттам дойдоха и основните критики, а Георги Кадиев беше отстранен, след като поиска оставката на Десислава Танева заради скандалните джипове за горски стопанства и попита дали Захариева е способна да се пребори с тази очевидна корупция.
Преди това Кадиев представи своя анкета сред юристи и хора, работили със Захариева, според които тя е авторитарна и некомпетентна, като нито не един не подкрепя избора й за правосъден министър.
Атанас Атанасов от ДСБ гласува „против“ с аргумента, че правителството е отдало правосъдието на концесия на Боянските сараи, също и както предишните управляващи. Радан Кънев изтъкна, че новият министър е специализирана в попълването на дупки.
Екатерина Захариева обеща спешно внасяне в Народното събрание на законопроектите, изготвени от предишния екип на Христо Иванов, особено Закона за съдебната власт и въвеждане на явно гласуване във ВСС. Тя се ангажира със спешни обсъждания, за да се прецени какво да бъде предложено в Народното събрание.
„Независимата съдебна власт е национален приоритет и няма общо с политическите пристрастия“, каза Захариева и обеща да търси подкрепа от всички парламентарни сили, независимо дали я подкрепят или не.
„Смятам, че не трябва да се хаби време. Никога не съм влизала в задкулисни договорки. Няма да изразявам лична оценка към когото и да било. Дебатът трябва да се върне на експертно ниво“, коментира Захариева.
Речта й на моменти беше съпътствана с недоволство в пленарната зала. На критиките Захариева отвърна, че депутатите „могат само да си мечтаят за постовете, които са ѝ предлагали и тя е отказвала“.
Екатерина Захариева е заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството в първото правителство на Бойко Борисов, а след това вицепремиер в двата служебни кабинета – на Марин Райков и Георги Близнашки. Преди да оглави Министерството на правосъдието, тя беше част от кабинета на президента Росен Плевнелиев.