Днес гърците за втори път тази година ще отидат до урните, за да си изберат парламент. До предсрочните избори се стигна, след като преди месец премиерът Алексис Ципрас подаде оставка.
Право на глас имат 9 837 000 граждани, които ще избират между 14 политически партии и пет коалиции.
На днешните избори борбата е между две политически сили – СИРИЗА и „Нова демокрация”. Изборният резултат е непредвидим, защото социологическите проучвания показаха почти равни шансове за победа. Според анализатори резултатът от изборите зависи от 17-те% колебаещи се.
Нека припомним, че СИРИЗА загуби част от своя електорат, след като Ципрас отстъпи пред натиска на кредиторите – ЕС и МВФ, и подписа нов международен заем на цената на нови мерки за икономии. Бившият министър-председател обаче призова гърците да му дадат шанс „да завърши започнатото”.
Всички пет проучвания на различни агенции от края на седмицата показват, че двете основни партии – СИРИЗА на Ципрас и „Нова демокрация“ на Вангелис Меймаракис, печелят между 25 и 30% процента от вота, като очакванията са останалите партии на изборите да получат едноцифрени резултати, съобщи БГНЕС.
Европейсият съюз разчита на новото правителство да се придържа към финансовата политика, която беше установена малко преди Ципрас да подаде оставка. През юли, след поредица от мъчителни преговори, се реши Гърция да получи един последен заем от 86 милиарда евро, който да спаси страната от излизане от еврозоната.
Но приемането тази непопулярна програма не успя да стабилизира гръцката икономика. Обичайно страната провежда парламентарни избори веднъж на четири години, но днешният вот е четвъртият за последните три години.
Предвид фактите, че Гърция навлиза в осмата си година на рецесия, безразботицата стремглаво расте, а хората са по-объркани и притеснени от всякога, не е ясно какво ще се случи на хоризонта на политическия живот в южната ни съседка. Ако правителството, което бъде избрано днес се задържи колкото последното, перспективите за бъдещето на Гърция не са розови.
И все пак, драмата около днешните избори няма да има огромно значение за реалната политика на страната, тъй като който и да дойде на власт, няма да има друг избор, освен да приложи условията на ЕС.
Снимка: Getty Images