Властите в САЩ дадоха окончателно разрешение на енергийната компания Royal Dutch Shell да възстанови сондирането за петрол и природен газ в Арктика, съобщава Reuters. Обявеното в началото на тази седмица решение срещна съпротивата на природозащитниците, които предупреждават за големите рискове от тази дейност предвид деликатното екологично равновесие в региона.
Shell придобива лиценз за проучвания в Чукотско море по време на управлението на бившия президент на САЩ Джордж Буш. Оттогава компанията е похарчила 7 млрд. долара за проучванията в Арктика, но реалният добив може да започне най-рано след десетилетие. Според официалните оценки на щатското правителство в Арктика се намират 20% от неоткритите залежи на петрол и газ в световен мащаб.
През 2012г. обаче серия от злополучни събития попречиха на компанията да продължи програмата си за сондиране в региона. Едно от въпросните събития беше загуба на контрол над една от сондите.
След разрешението на американското министерство на вътрешните работи, Shell ще може да започне добив в богатото на петрол Чукотско море на северозапад от бреговете на щата Аляска.
Поради сложните метеорологични условия в Чукотско море, другите петролни компании не проявяват интерес към този регион. Shell получи разрешението да възстанови работата си, след като беше завършен ремонтът на ледоразбивача Fennica, пренасящ аварийно оборудване за операциите. Корабът претърпя сериозни повреди, след като се удари в немаркирани плитчини около Аляска.
Усилията на Shell да започне добив в Арктика предизвика вълни от протести от екологични организации, които искат да защитят животинските видове в региона – китове, моржове и полярни мечки, тъй като естественото им местообиталище и без това страда от сътресения заради глобалното затопляне. В края на миналия месец активисти на Greenpeace временно блокираха ледоразбивача Fennica по пътя му към Аляска.
„Президентът Барак Обама трябва да промени избрания преди осем години от предшественика му курс по отношение на Арктика, а не да го прави вечен“, заявява Майкъл Брун, водещ най-старата природозащитна група в страната Sierra Club. Организацията призовава президентската администрация да отмени продажбите на нови лицензи за проучвания и да премахне изцяло възможността за добив в Северния ледовит океан. От своя страна властите уверяват, дейността на Shell е подложена на непрестанно наблюдение с цел гарантиране на безопасността и спазване на най-високите стандарти за екологична защита и реакция на извънредни ситуации.