Проектът се лобира от Линъс Ъптън, един от мениджърите на Google, чиято заслуга е разработката на браузъра Google Chrome.
Отглеждането на подобни насекоми e практика на британската фирма Oxitec от години. Тя провежда експерименти с комари от вида Aedes aegypti, които са преносителите на треска денга, и изменя гените на мъжките комари. Първоначално ги прави стерилни, след това модифицира техния геном по такъв начин, че те да предават на женските ген, каращ ларвите на насекомите да умират при достигане на полова зрялост.
Целта на цялата генна манипулация е да се намали популацията на комарите, които пренасят болестта. Жителите на Флорида Кийс са отхвърлили желанието на компанията да провежда експеримента на архипелага, но в Бразилия компанията има право да прави изпитания във всеки регион. Първите ГМО комари били пуснати на Каймановите острови в Карибско море през 2009 година. По време на този експеримент числеността на популацията A. aegypti за година се е съкратила със 75%. Това не оказало никакво видимо влияние върху други видове от екосистемата и позволило да се съкрати броят на пестицидите, разпръсквани за борба с комарите.