Европейската комисия открива наказателна процедура срещу България заради бързата процедура при осъждането на длъжници, съобщава БНР. Член 417 от Гражданско-процесуалния кодекс позволява задлъжняло лице да бъде осъдено без да може да се противопостави или защити, след което се стига и до продаване на имуществото на лицето. Смята се, че този вид разправа със задължените лица е нарушение на правото на Европейския съюз.
Реакцията на Европейската комисия е в резултат на жалба от името на адвокат Десислава Филипова, която е председател на фондация „Център за европейска интеграция на България и за защита правата на човека“. Филипова обясни, че на 27 юли т.г. е получила уведомление за началото на процедурата в качеството си на жалбоподател. Тя подава сигнала през февруари 2014 година.
„Сега от ЕК ми изпратиха писмо, че пристъпват към същински действия срещу България /което означава, че при извършената проверка са констатирани нарушения – бел.а./ и откриват процедура за извършено нарушение във фазата „официални контакти между Комисията и България“.В тази фаза се разменят официални писма между европейската институция и държавата – нарушител, като целта е доброволно държавата да преустанови нарушението, в случая да отмени чл. 417 от ГПК, и да реформира изпълнителното производство, без да се стига до налагането на глоби на България, които пак ще бъдат плащани от нашия джоб“, казва адвокат Филипова.
Ако след приключване на тази фаза, България не промени законодателството си в защита на малкия човек срещу злоупотребяващите с техните права банки и други търговци, ЕК ще пристъпи към завеждане на дело в Съда на ЕС срещу страната ни, пояснява Филипова.