Той обясни, че през 2000 г., една година преди Гърция да се присъедини към еврозоната, страната се е отървала от всички преси и валутният съюз е необратим.
Нарастването на напрежението между Атина, която на 30 юни не плати транш от 1,6 милиарда евро на Международния валутен фонд, и международните кредитори създава опасения, че Гърция технически няма да бъде в състояние да остане в еврозоната и ще трябва да се върне към старата си парична единица.
Междувременно гръцките хотели и туристически компании губят дневно до 50 000 резервации от чужбина, според туристическия бранш в страната
Главна причина за това е неопределеното положение с разплащанията в страната, след като в понеделник банките бяха затворени до референдума на 5 юли и бяха наложени лимити за теглене на пари от банкомат и забрана за превод на парични средства в чужбина.
Гръцкият премиер Алексис Ципрас призова гърците към „национално единство“ за „преодоляване на временните трудности“, които преживява страната, и обеща, че на следващия ден след референдума в неделя, страната „ще бъде единна“, предаде АФП.
Въпросът за референдума силно раздели избирателите в Гърция, като гласуването с „да“ се възприема от кредиторите като знак за продължаване на „европейската“ ориентация на страната, а гласуването с „не“ се свързва с евентуално излизане на страната от еврозоната. Ципрас призова в неделя избирателите да гласуват с „не“. Междувременно бившият премиер Андонис Самарас призова за гласуване с „да“, като определи вота като вот за оставане в еврозоната или за излизането от нея.
Снимка: Getty Images