Последен шанс за Гърция

| от Chronicle.bg |

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е направил предложение в последния момент на Атина в опит да се постигне споразумение по спасителната програма на страната в деня, в който изтича срока за плащането на поредната ѝ вноска към МВФ.

За да бъде прието предложението, премиерът Алексис Ципрас трябва да изпрати писмено съгласие на предложението на кредиторите от неделя в рамките на днешния ден. То трябва да пристигне навреме за организирането на извънредна среща на финансовите министри от Еврозоната. Освен това Ципрас трябва да призове избирателите да гласуват в полза на спасителната програма на предстоящия референдум в страната на 5 юли.

Шансовете Ципрас да се откаже от своята позиция срещу спасителната програма, която той определи като унизителна за Гърция са малки, смята Ройтерс.

Офертата на кредиторите от неделя включва в себе си предложение на Гърция за намаляване на ДДС на хотелите в страната на 13%, а не както предлагаха преди това кредиторите – 23%.

Тази сутрин международната рейтингова агенция „Стандард енд Пуърс“ понижи кредитния рейтинг на Гърция с още една степен – от CCC до CCC–.

Според агенцията, ако Атина излезе от еврозоната, частният и държавният сектор ще започнат да изпитват сериозен недостиг на чужда валута, което може да доведе до въвеждане на купонна система за ключови вносни стоки.

В същото време агенция „Фич“ намали рейтинга на четири големи гръцки банки до „ограничен дефолт“, след като правителството в Атина обяви едноседмична банкова ваканция. Според агенцията ограниченията засягат материалната част на основните задължения на финансовите институции.

Членът на Управителния съвет на ЕЦБ Беноа Кьоре заяви вчера, че вече не може да се изключва рискът за излизане на Гърция от еврозоната.

В интервю за френския бизнес ежедневник Les Echos, публикувано и на уебсайта на ЕЦБ, Кьоре каза, че гласуване с „не“ на предстоящия в неделя гръцки референдум относно предложената на 25-и юни последна спасителна програма на международните кредитори ще направи „труден“ политическия диалог с Гърция в бъдеще. Ако Гърция отхвърли последната оферта, това ще представлява отказ на предложението на останалите 18 членки на еврозоната и ще бъде много трудно да се възстанови политическия диалог, смята членът на ЕЦБ.

За съжаление, досегашната само теоретична възможност за излизане на Гърция от еврозоната вече не може да се изключи, заяви Кьоре пред френското издание и допълни: Това е резултат от избора на гръцкото правителство да сложи край на преговорите с кредиторите и прибягването до референдум, който не позволи на Еврогрупата да удължи срока и размера на втората спасителна програма за Гърция.

Според него представеният от кредиторите последен финансов план за Атина е бил много по-благосклонен, отколкото предложенията в миналото.

Той обаче настоя, че ЕЦБ ще продължи да работи, за да запази Гърция в единната валута, дори и след изтичането на втората спасителна програма на 30-и юни.

Ако отговорът на референдума е „да“, аз не се съмнявам, че властите в еврозоната ще намерят начини, под една или друга форма, да изпълнят задълженията си към Гърция, подчерта Кьоре, отбелязвайки, че подкрепата ще бъде политически въпрос, на който само гърците, чрез техния референдум, ще могат да отговорят.

Членът на ЕЦБ също така потвърди, че той и неговите колеги от Управителния съвет са взели правилно решение в неделя, когато те замразиха Механизма за спешна ликвидна помощ (програмата ELA) за гръцките банки на нивото, договорено за последно на 26-и юни.

ЕЦБ може да осигури ELA на банките, при условие че те са платежоспособни, предвидените от тях гаранции са с добро качество, и при положение че програмата не пречи на паричната политика на банката. До неделя (28-и юни) тези условия бяха изпълнени, заяви Беноа Кьоре.

Той подчерта, че банката ще наблюдава внимателно нейните експозиции в програмата ELA, но в същото време отказа да даде точен отговор дали подкрепа ще продължи до и след гръцкия референдум на 5-и юли.

Това представлява първо толкова ясно изказване на представител на Европейската централна банка, в което не се изключва сценарий „Grexit“. Фактът, че интервюто на Беноа Кьоре беше публикувано в сайта на ЕЦБ, е знак, че това е мнение и на останалите членове на Централната банка.

Гърция ще отвори отново хиляда банкови клона в страната от сряда (1-ви юли) до края на седмицата (5-и юли), за да се погрижи за пенсионери, които не използват паричните карти за банкомати, заяви днес Министерството на финансите.

За всички други цели банките се очаква да останат затворени до 6-и юли като част от наложения през тази седмица контрол върху движението на капитали, целящ да предотврати срив на банковата система, след като в неделя Европейската централна банка замрази размера на ликвидна подкрепа за гръцките финансови институции чрез програмата ELA до малко под 89 млрд. евро.

Въпреки че вчера следобед банкоматите в страна възобновиха работа, много възрастни хора, които не използват дебитни или кредитни карти, не могат да получат техните пенсии с оглед наложената едноседмична банкова ваканция.

Според гръцкото финансово министерство всеки пенсионер ще може да изтегли до 120 евро през настоящата седмица.

Министерството на Финансите също така увери за сетен път, че банковите депозити ще останат в безопасност и след референдума в неделя по условията на международните кредитори за нов спасителен план, които условия продължават да се отхвърлят от властите в Атина.

 
 
Коментарите са изключени за Последен шанс за Гърция