Гърция търси виновник

| от Chronicle.bg |

Гръцкият министър-председател Алексис Ципрас заяви, че Международният валутен фонд (МВФ) носи „криминална отговорност“ за гръцката дългова криза. Премиерът направи изказването пред своята парламентарна група само два дни след поредния провал на разговорите между Атина и нейните кредитори.

През последните месеци МВФ настояваше за още съкращения в гръцката пенсионна система и увеличаване на ДДС върху някои основни стоки.

„Настояването за съкращения най-вероятно е част от политически план да се унижат всички хора, които страдаха през изминалите пет години без самите те да имат вина“, каза още той.

Според Ципрас вече е дошло времето, в което предложенията на МВФ ще трябва да бъдат осъдени от Европа.

В същото време Европа вече мисли за извънредни мерки, заради гръцката криза. Подготвя се дори временно затваряне на банки.

Международните наблюдатели започнаха обратното броене до гръцкия фалит. Дали той ще се случи, отложи или ще бъде избегнат ще стане ясно след срещата на страните от еврогрупата в четвъртък.

Европейският съюз е готов със спешен план за блокиране на капитали, което да предотврати изтичането им както и за временно затваряне на гръцките банки, ако страната излезе от еврозоната. Планът ще влезе в сила, ако Атина не се споразумее с кредиторите си. До момента обаче гръцките власти не показват гъвкавост по исканията на кредиторите.

„Настъпи момента за сериозен разговор с Европа. Не само за бъдещето на Гърция, а на Еврозоната като цяло. Дали Брюксел ще продължи да тласка страната и народа ни към унижение и бедност? Или ще проправят път към демокрация и солидарност в целия съюз“, коментира премиерът на Гърция Алексис Ципрас.

Брюксел и кредиторите имат пет основни искания за ревизия на гръцките реформи в сферата на, пенсиите, данъчната политика, бюджета и обществените разходи.

„Трябва да бъде направено всичко, за да остане Гърция в еврозоната. В същото време Гърция трябва да разбере, че за да остане в еврозоната е нужно да положи усилия”, коментира френският президент Франсоа Оланд.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел е готова да приложи всичките си сили за запазването на Гърция в еврозоната. Това тя каза на пресконференция, след разговори с премиера на Люксембург Ксавие Бетел.

„Аз насочвам всичките си усилия към това, да се помогне на трите институции (ЕК, МВФ и ЕЦБ) да постигнат съгласие с Гърция. В това аз виждам моята задача“, каза Меркел.

Гърция не планира да представи нови предложения за реформи на заседанието на Еврогрупата. Това заяви гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис.

Заради опасения от фалит на Гърция и евентуалното й излизане от еврозоната, и днес продължава спадът на основните индекси на водещите европейски фондови борси. За да се избегне паника на финансовия пазар в Гърция, Европейският съюз вече готви спешен план с временно затваряне на банките в южната ни съседка. Само в понеделник гърците са изтеглили близо 600 млн.евро, което е абсолютен рекорд.

Ако Атина и кредиторите й не успеят да постигнат споразумение тази седмица, много вероятно е да бъде задействан извънреден план, за да се избегне изтичането на капитали. Подготвя се затваряне на гръцките банки за няколко дни, съобщава германският вестник Зюддойче цайтунг. Ще бъдат ограничено тегленето на пари от банкомати, както и електронните плащания. Подобни мерки бяха въведени в Кипър по време на финансовата криза от 2013 г.

Предстоящата в четвъртък среща на Еврогрупата се определя като последна възможност за постигане на споразумение по кризата в южната ни съседка. Съвсем малко време остава, за да се предотврати излизане на Гърция от еврозоната, заяви и френският президент Франсоа Оланд.

Гръцкото правителство трябва от една страна да плати пенсиите и заплатите в държавния сектор, а от друга да върне 1,6 милиарда евро на МВФ до 30 юни. Ако не успее, правителството на Алексис Ципрас ще се изправи пред фалит и пред заплахата за излизане от еврозоната.

 
 
Коментарите са изключени за Гърция търси виновник