Европейският съюз трябва да действа като Австралия по отношение на незаконните имигранти, пристигащи с лодки, и само така може да бъдат ограничени смъртните случаи на бежанци, заяви австралийският премиер Тони Абът. Канбера въведе строги мерки по отношение на незаконните имигранти.
Коментарът на Абът дойде, след като риболовен кораб с имигранти потъна край Либия, в резултат на което загинаха 800 души. По този повод в Люксембург се събраха външните и вътрешните министри на страните от ЕС за обсъждане на начините за пресичане пътя на потока от хора, опитващи се да достигнат до Европа.
След идването си на власт през септември 2013 г. консервативното правителство на Австралия въведе водена от военните операция, в рамките на която лодките с търсещи убежище хора биват връщани, преди да достигнат континента. „Виждаме, че стотици, а може би и хиляди души се давят при опити да стигнат от Африка до Европа“, каза Абът пред репортери.И допълни, че „единственият начин за прекратяване на смъртта е спирането на лодките“.
Спорната политика на правителството на Абът доказва своя успех, доколкото в страната вече 18 месеца не е пристигал кораб с бежанци и няма информация за загинали в морето. В същото време защитници на човешките права обвиняват Канбера, че Австралия нарушава международните си ангажименти. Преди да бъде приложена на практика строгата политика, кораби с бежанци пристигаха почти всеки ден, а стотици хора потъваха по пътя към Страната на кенгуруто. „Ние трябва да сложим край на този ужасен проблем и единственият начин да постигнем спирането на смъртните случаи е слагане край на контрабандата на хора“, допълни Абът. „Това е причината, поради която европейските страни трябва да приемат сериозна политика, която ще прекрати контрабандата на хора“.
Европейската политическа реакция е некомпетентна
В съответствие с твърдата политика на Канбера кораби на бойния флот спират корабите с търсещите убежище и ги връщат обратно до мястото, откъдето са тръгнали, предимно Индонезия, или изпращат намиращите се на борда в сухоземни транзитни лагери на островите Папуа нова Гвинея или Науру.
На търсещите убежище хора, които пристигат с кораб, е отказано заселване в Австралия, дори ако те докажат, че са истински бежанци. На тях им остават възможностите или да се върнат в родните си страни или да живеят в Папуа Нова Гвинея или Науру, а дори и в обеднялата Камбоджа на основата на двустранни договори. Според ООН и защитници на човешките права тази политика е нарушение на приетата през 1951 г. Конвенция за бежанците, подписана и от Австралия. На критика са подложени и условията за живот в лагерите.
Генерал-майор Джим Молан, един от архитектите на австралийската гранична политика, казва за станалото в Средиземно море, че то е резултат от „некомпетентната политическа реакция“ на Европа. В публикация на страниците на в. „Дъ Аустрелиън“ той казва, че трагедиите са били „вложени поради отказ на Европа да се поучи от собствените си грешки и от усилията на други страни, занимаващи се с подобни проблеми“. И добави, че разрушаването на веригата от престъпни бракониери на хора е било в центъра на австралийската политика за граничен контрол. Молан обвини Европа и САЩ, че не са изпратили сухопътни войски в Либия, откъдето през последните две седмици идват най-много имигранти.
През миналата година при издирвателно-спасителни операции италианските власти са спасили живота на около 170 000 търсещи убежище хора. /БГНЕС