Банско и видни интелектуалци търсят подкрепата на основните институции в България за развитието на курорта и бъдещето на зимния туризъм. Без втора кабинкова линия и повече писти най-добрият туристически бранд на България е сериозно застрашен, категоричен е кметът Георги Икономов, предава Националното радио.
Получихме огромно разбиране от премиера Бойко Борисов, каза след срещата Георги Икономов. Премиерът е посъветвал присъстващите на срещата да работят заедно – екология, община, местни общности, бизнес. При отчитане на обществения интерес, екологичните проблеми, икономическите дадености и целите за развитие на региона. Премиерът не се ангажира с конкретни срокове, уточни Икономов. Приходите от туристически данък са над 700 хиляди лева на година в община Банско като общината се лишава от около 150 хиляди лева на година като приходи от концесионни такси. На срещата с председателя на парламента Цецка Цачева ще бъде поставен въпросът, половината от таксите, които заплаща концесионера да отиват в общината. За строителството на втория кабинков лифт и разширението на ски зоната няма да се търсят държавни средства, подчерта Икономов, а само разрешение за развитие. След като бъде получено разрешение за проектиране, може да се прецени какво позволява природата, колко лифтове и писти са възможни и да се мисли за стойността на инвестицията. Ако до края на февруари се вземе решение, в края на тази година може да се направи и първата копка за втория лифт на Банско, каза Икономов. В Добринище също има предвидено петно за спорт и рекреация, но то не е дадено на концесия. В момента се използва нерегламентирано и трябва максимално бързо да бъде възложена концесионна процедура, подчерта Георги Икономов като уточни, че лифтовете са 30 годишни и трябва да бъдат подменени.
Кметът на Банско ще се срещне с президента Росен Плевнелиев, с председателя на парламента Цецка Цачева и с министъра на околната среда и водите Ивелина Василева.
Нуждата от изграждане на втора кабинкова линия и уплътняване на ски зоната, както и развитието на Добринище в тази посока, е крещяща. Няма никакви пречки да бъде доведена докрай процедурата по искането на общината от януари 2013-а за промяна в плана на парка, каза по-рано кметът Георги Икономов.
Сега имаме нужда от тази подкрепа. Знаем, че е необходима политическа воля и решимостта на основните институции в държавата. Сега, защото сме убедени, че утре ще е късно, заявиха от Съюза на туристическия бизнес в града, които са преките потърпевши на рецидива от невъзможността един успешен европейски курорт да се развива.
Министрите на туризма и на спорта Николина Ангелкова иКрасен Кралев се обявиха „за“ идеята. Изявленията им идват ден след поредния протест в Банско с искането да се започнат строежи в планината.
В същото време стана ясно, че концесията на терени от Национален парк „Пирин“ за нуждите на ски зоната в Банско е донесла малко над 250 хиляди лева приходи през 2013-а в бюджета на Министерството на околната среда и водите.
Изказванията на двамата министри единствено и само доказват, че решенията са взети вече задкулисно и българските граждани само ще бъдат информирани за тях, коментира за БНР Петко Цветков от Партия „Зелените“.
Според него дружеството, което стопанисва ски съоръженията в Банско, крие реалните данни за посещаемостта, за да плаща по-малка концесионна такса.
Тази концесия беше доказано през годините, че ползва 60% повече територии. Това е допълнително използване на обществените блага, без да се заплаща, в ущърб на обществото и на природата. /…/ Концесионният договор през 2001-ва година беше взет на тъмно и след това доказа, че е в ущърб на обществото. Сега, в момента се подготвя промяна в същия този договор, отново на закрито и по същите принципи – в услуга на олигархията, каза още Петко Цветков.
Представители на властите в Банско и интелектуалци ще се срещнат днес с президента, премиера и председателя на парламента в опит да ги убедят да бъдат променени забранителните режими на Национален парк „Пирин“, което да позволи изграждането на втори кабинков лифт