При старта на днешната търговия еврото се оказа под нов общ натиск от продажби на валутните пазари като първоначална реакция на доста по-убедителната от очакваното победа на радикалната левица СИРИЗА на проведените в неделя гръцки избори.
За кратко еврото се срина до поредно 11-годишно дъно от 1,1098 долара (най-ниско ниво от 9-и септември 2003-а година), до 7-годишно дъно от 0,7404 британски лири (най-ниско ниво от февруари 2008-а година) и падна към 16-месечно дъно от 103,15 йени (най-ниско ниво от септември 2013-а година). Първоначалният шок на финансовите пазари, предизвикан от опасенията, че СИРИЗА може да спечели пълно мнозинство в парламента на Гърция и да формира самостоятелно правителство, доведе и до общо поскъпване на щатската валута, като т.нар. „Индекс на долара“ (на тегловна база спрямо EUR, GBP, CHF, JPY, AUD и CAD) удари 11-годишен връх от 95,527 пункта. Австралийският долар падна до пет и половина годишно дъно от 0,7857 щатски долара, а новозеландският долар – до тригодишно дъно от 0,7405 американски долара. В същото време „зелените пари“ поскъпнаха до близо 6-годишен връх от 1,2474 канадски долара (най-високо ниво от април 2009-а година) на фона на общата слабост на канадската валута с оглед ниските петролни цени и след изненадващото понижение на лихвите на Централната банка на Канада през миналата седмица.
Въпреки доста убедителната победа на СИРИЗА обаче инвеститорите на европейските пазари на акции реагираха предпазливо негативно и то само за кратко, след което основните фондови индекси отново се устремиха към седемгодишните им върхове от края на предходната седмица. Инвеститорите изглеждат уверени, че оповестената през миналата седмица мащабна програма на ЕЦБ за количествени улеснения (покупки на държавни облигации в еврозоната за общо над 1 трлн. евро) ще намали страховете, че евентуално излизане на Гърция от еврозоната може да предизвика по-сериозна криза в региона.
В същото време новината за вероятно бързо сформиране на правителство в Гърция начело с Алексис Цирпас (между СИРИЗА и националистите от партията „Независими гърци“) доведе до отърсване от първоначалния следизборен шок, тъй като има надежди, че новото коалиционно правителство ще започне в скоро време преговори (макар и доста тежки) с международните кредитори на страната. Серията днешни изявление на официални европейски власти подсказват, че те са склони на преговори с новите власти в Атина и въпреки че на този етап отхвърлят искането на Ципрас за ново „подстригване“ (понижение) на гръцкия държавен дълг, те сякаш имат готовност да обсъдят мерки за неговото разсрочване във времето.
Това намали страховете за възможен сценарий Grexit – излизане на Гърция от еврозоната и даде мотив за прибиране на печалби от все още големи по размер „дълги“ доларови позиции и закриване на къси „позиции“ в евро, като т.нар. „Индекс на долара“ върна леко назад към 94,802 пункта от сутрешния 11-годишен връх от 95,527 пункта.
От своя страна еврото отскочи към часови върхове за деня от 1,1276 долара, от 133,54 йени и от 0,7505 британски лири. Единната валута поскъпна рязко и до тридневен връх от 1,0057 швейцарски франка на фона на спекулации за системни, макар и не в много голям размер, интервенции на валутния пазар от страна на Швейцарската централна банка. Подкрепа за еврото оказа и днешното по-силно проучване на института IFO за бизнес условията в Германия за началото на годината.
Текущият отскок на единната валута обаче изглежда ограничен с оглед стартираната мащабна програма на ЕЦБ за покупки на държавни облигации за над 1 трлн. евро, очакваното формиране на новото гръцко правителство и предстоящите преговори с основните кредитори от ЕК, ЕЦБ и МВФ. Участниците на глобалните капиталови пазари ще следят с интерес и предстоящото двудневно заседание на Федералния резерв на САЩ (резултати в сряда вечерта). Въпреки че то няма да бъде съпроводено нито с нови икономически прогнози, нито с пресконференция на шефа на Фед Джанет Йелън, инвеститорите ще следят с повишено вниманието изявлението на Централната банка след края на заседанието. Ако Фед даде „леко назад“ от досегашните прогнози за първо повишение на американските лихви към средата на годината, това може да доведе до по-дълбока низходяща корекция на щатската валута и до по-добър отскок на основната валутна двойка евро/долар.
Сега близките оферти „продава“ за еврото са разположени към 1,1280/90 долара (около бивш важен часови връх от петък), но само негов пробив над 1,1300/16 нивото (над бившето дъно от 22-ри януари към 1,1315/16) може да задълбочи възходящата корекция на единната валута обратно към върха от 23-и януари около 1,1376 долара.
Близките оферти „купува“ за еврото са разположени към 1,1220/00 долара преди важната зона на подкрепа около 1,1114/1,1098 (дъна от петък и от по-рано днес). Само по-траен пробив под 1,1100 нивото може да задълбочи спада на единната валута към 1,1050/47 (бивше дъно от 8-и септември 2003-а година около 1,1047 и опционна бариера в 1,1050 нивото) и към следващата важна психологическа и опционната подкрепа в 1,1000 нивото.