През последните месеци от Корейския полуостров започнаха да пристигат необичайно много позитивни новини. Пускането на свобода на американския ветеран от войната Мерил Нюман, планираното събиране на разделени семейства и предложената среща на високо равнище между Северна и Южна Корея – всичко това поражда надежда за един конфликт, който рязко се изостри през последните години.
В същото време, режимът отправи някои заплахи, които помрачават предпазливия оптимизъм. Експертът по корейските въпроси Ерик Балбах пояснява какви тактики стоят зад това и каква би могла да бъде идеалната развръзка:
„Стратегията на Северна Корея има два аспекта. От една страна, тя демонстрира стремежа на страната към автономия, като се отдръпва от някои инициативи за диалог. От друга страна, а в момента случаят е такъв, изглежда Пхенян е готов да говори, когато иска да окаже влияние върху някой въпрос на полуострова. Това е много необходимо за икономическото възстановяване на страната“, коментира Балбах.
Възможна причина за зигзагообразната политика на Северна Корея може да са събитията около Ян Сонг-Таек, който беше екзекутиран от своя племенник и водач на нацията Ким Чен Ун. Случилото се нанесе сериозни вреди върху и бездруго слабите международни връзки на страната, която в момента до известна степен е зависима от външната помощ. Зад кулисите може да е бил оказан натиск върху севернокорейските власти – преди всичко от страна на големия съюзник Китай, което е една вероятна причина изолираната държава да демонстрира готовност за диалог.
Едва ли обаче Пхенян ще бъде готов да говори за ядрената си програма, тъй като тя сама по себе си е твърде силно свързана с политическото наследство на лидера Ким Чен Ун. Възможни са обаче преговори за повторно влизане в Договора за неразпространение на ядрени оръжия.
Поведението на Пхенян на международната сцена, разбира се, не е лишено от негативни оттенъци. Еднопартийната държава заплашва с анулиране на вече договорените с Южна Корея семейни събирания, а преди няколко дни поканата на правителството към специалния пратеник на САЩ Робърт Кинг беше оттеглена в последната минута.
Според Балбах, това е част от една стратегия, която за много наблюдатели може да изглежда силно неконвенционална, но от гледна точка на Пхенян е напълно логична. В подобни ситуации човек винаги трябва да взима предвид вътрешнополитическото положение. А за Северна Корея това променливо поведение е една дипломатическа война, едно противопоставяне, в което има ясни победители и губещи. А когато поканата за един пратеник на САЩ бива оттеглена в последната минута, това може да бъде представено във вътрешната политическа пропаганда на страната като победа в тази война, защото така ясно показват на света и на злите американски империалисти, както ги наричат там, границите, до които могат да достигнат. За Северна Корея дипломатическите и политическите сблъсъци са продължения на войната, но с други средства.
Der Standard