Животът на една бяла мечка

| от |

По-студено от тук няма накъде. Добре дошли сред бялата пустош на Аляска! Самотата тук е осезаема. Ледените води сякаш са замрели. Но това е само привидно, се казва в репортажа на държавната телевизия, който следи една бяла мечка.

Истинската картина за скования от мраз свят се разкрива през погледа на един истински местен познавач – Бялата мечка. Тази все още няма име. Учените я наричат просто Бялата мечка, която показа на хората живота на своите арктически събратя.

В началото на април през тази година на врата на белия хищник беше поставена камера. Така започна многочасовото излъчване на живо от мястото на събитието. Самото събитие беше сковано в лед, покрито със сняг – сурово и студено. Случай на всекидневно оцеляване, свързано с душене, придвижване, притаяване, лов…

Какво правят белите мечки ли? Разхождат се. Да, правят го с часове. Търсят храна. Усещат тюлените от километри. Убиват своята плячка. Хранят се. Отново се гмуркат в ледените води. И отново самота…. Изведнъж, обаче, вледеняващата тишина е прекъсната от любовна игра. Появява се ухажорът на нашата героиня. Април е най-активния месец за белите мечки. Тогава те трябва да изберат своя партньор… Следва селфи, почти като онези, които си правят хората… И отново самота, ледени води и пукащ лед.

Факт е, че хората не знаят много от тайните на арктическите хищници. Досегашните представи за белите мечки са от наблюдения на учени и техни предположения. Сега надеждите на биолозите са, че камерите ще разкрият неизвестните около живота на полярните мечки.

Камери като тази на нашата героиня имат още три женски мечки край Аляска. А защо учените са избрали женски мечки ли? Не, не е заради тяхното любопитство или доверчивост. Причината е, че главите на мъжките са много издължени и каишката с камерата не може да се задържи на вратовете им. Предимство или недостатък, който ще запази поне част от живота на мъжките бели мечки в тайна от хората.

 
 
Коментарите са изключени за Животът на една бяла мечка