Според тазгодишните резултати на Световния икономически форум (WEF) Швейцария е страната с най-конкурентна икономика в целия свят. Икономиката на страната е в постоянен възход и в страната живеят едни от най-щастливите хора на света.
Швейцарците запазват водещата си позиция благодарение на високото качество на изследователските учреждения и високото ниво на иновации. Към това може да се прибави и образцовата, добре развита предприемаческа култура.
Ако нещо е сигурно за Швейцария, то е че там се инвестира в хората. Според данните на „WEF“, Швейцария инвестира в здравеопазване, образованието и таланта повече от всяка друга страна в света.
„Швейцария е малка страна с население около осем милиона и всъщност има много малко природни ресурси. Нейният най-голям ресурс са хората, които живеят в нея и в това се инвестира най-много. Това доведе до иновативна и компетентна икономика, която бързо усвоява новите технологии“, казва Садиа Захид от „WEF“. .
„Държавите, които инвестират в човешкия капитал, получават в замяна икономическия растеж. И тогава тези страни могат отново да инвестират в човешкия капитал. Така се установява този затворен кръг“, коментира Захид . „Huffington Post“ състави списък на причините, поради които икономиката на Швейцария работи толкова добре.
Имат отлична здравна система
Швейцария се намира на челно място, когато става дума за здравна система и здравето на хората, като се вземат предвид дълголетието, смъртността при новородените, общото състояние на физическото и психическото здраве на населението и качеството на здравната система.
Благодарение на „Santésuisse“, швейцарците посещават най-рядко болници, за да използват здравеопазването, което им дава страната сред развитите страни, а там едновременно живеят и здравите граждани.
Хората са здрави, но и щастливи
В доклада на ООН за 2013 г., Швейцария е на трето място в списъка на най-щастливите страни в света, а тя е на върха в класацията „Better Life Index 2013“ на „OCED“.
Швейцария има осмата най-ниската ставка на депресия в света, което има огромно влияние върху работната сила и икономиката, особено ако се вземе предвид, че според оценките на Световната здравна организация в развитите страни за лечение на психични заболявания се харчат около 3-4% от БВП.
Въпреки това не трябва да се пренебрегва, че в тази част Швейцария трябва да работи защото в класацията от 122 страни, Швейцария е на 64 -то място, когато става въпрос за стреса при хората.
Инвестира се в образование
Според Индекса за по-добър живот, 86% от хората на възраст между 25 до 64 години в Швейцария са завършили гимназия, което е повече от средното за света, където процентът е 74, а швейцарците имат и по-добри резултати при тестовете за грамотност, математиката и природните науки.
„Швейцария има най-добри училища за мениджмънт в света, а качеството на образованието по математика и природни науки е сред първите пет в света. При качеството на образование в основните училища Швейцария се намира на първо място. Що се отнася до достъпа до интернет в училищата, Швейцария е на седмо място“, подчертва Захид .
Грижа за талантите и иновациите
Швейцария е на първо място в света, когато става дума за иновации и обучение на персонала, привличането на таланти от други държави и обучения, които предлага правителството. Странате е на второ място, когато става дума за заплащане според производителността и трета е при задържането на местни таланти.
„Създаден е среда, в която хората могат да започнат малък бизнес и те са наясно, че тяхната интелектуална и физическа собственост ще бъде защитена„.
Създадена е среда, в която хората могат да се развиват
Освен инвестиции в собствения капитал, създаден е и система, която позволява този капитал да се възползва. Тя включва простота при транспорт и връзка с Интернет.
Швейцарският институт за развитие обяснил, че швейцарците са последвали „златното правило за конкурентоспособност“: „Производство, разнообразие, износ, инвестиции в инфраструктурата, образование, свързване на малките и средни предприемачи, фискална дисциплина и поддържане на социално сближаване“, обяснява Стефан Гарели от Института