Като част от сложността на Световното първенство по футбол, американците постоянно анализират някои сегменти от играта, на които ние не обръщаме внимание (например, защо има допълнително време на мачовете). Сега се хванаха за футболистите, че симулират контузия.
Уолстрийт Джърнъл изчислил, че за 32 мача на Световното по футбол са били погубени 132 минути за лежане на терена. От 302-та случаq, в които футболистите изглеждат сериозно ранени, на 293 им е станало по-добре само след няколко секунди. Само 9 футболисти са били наистина контузени.
Според някои специалисти, заради бързината на съвременния футбол все по-често се наблюдава лежане от футболистите по терена. Контра-аргумент за това е всеки мач от Мондиалите през 30-те и 40-те години на миналия век, които се играят до изтощение и които са изключително хаотични в сравнение с днешното шахматно разпределение на играчите на терена.
„Нещата започват да се променят, когато компетентните органи решават да подобрят имиджа на футбола, което ще намали грубите прояви на терена. Не се знае точно от кога, но напрежението около контузиите на играчите започва да расте през 70-те, като се засилва през 80-те.
Резултатът е наказване на по- груба игра – или непозволен контакт с тялото. До началото на 2000 г., за играчите било почти невъзможно да влезнат в двубой за топката без да извършат фал.
И това е в основата на проблема. Сега, когато цялата игра се базира на териториално владеене на топката, една от най-големите грешки, които можеш да направиш е противникът да ти отнеме топката. И тъй като това е много рядко, играчите са засрамени и едва ли не унизени, ако това им се случи.
В такава ситуация театралното поведение на играчите започва да става все по-видимо. С това, че викат и се хвърлят, като риби на сухо, играчите принуждават съдиите да вземат решение за ситуации, в които по-рано не е било необходимо да бъде свирен фал. Заради ниската толерантност към грубата игра, това поведение често се възнаграждава със свободен удар, без значение колко е малък контакта „, пише Майкъл Гард за сайта The Conversation.
В такива ситуации, когато съдията реши да не отсъди фал, контузеният футболист трябва да вземе решение. „По някога това възстановяване от „пред вратите на смъртта“ е мигновено, след като играчът почувства, че трябва на своя отбор.“ Играчът може да реши, че е обидно, ако сега спре с актьорската игра, така че продължава играта до край, т.е. докато съдията не прекрати играта.
„Най-важното на актьорската игра за нарушение е опита да се отмени предимството на противника, след като той вече притежава топката. Така с намаляване на толерантността на терена, футболистите създават лицемерната култура на терена, в която изтъкването на грешките на другите е по-важно, отколкото личното етично поведение „, Майкъл Гард .
Вижте „Най-грубите фалове на Световните първенства“