Финансовият анализатор на вестник Guardian, Нийлс Пратли, не е на същото мнение като повечето хора от WallStreet, които смятат, че Рупърт Мърдок ще повтори своя опит да купи TimeWarner, след като страстите поутихнат, а акциите се понижат.
21stCenturyFox би направил голяма грешка ако подобри своята ниска оферта от $80 млрд, защото това би понижило цената на собствените му акции. Освен това, шефът на TimeWarner, Джеф Бюкс, не на няколко пъти е споменавал, че счита акциите без право на глас във Fox за един вид второкласна валута. На практика, той искаше Мърдок да се откаже от семейния контрол над Fox, нещо, което 83-годишният финансов титан никога не би се съгласил да направи.
Проблем на Мърдок е, че има репутация на строител на финансов империи, който не се страхува да плаща повече от реалната цена на придобивките му, както се случи с DowJones. Акциите на TimeWarner се покачиха много над направената оферта от $80 млрд. Пазарът счете, че една сериозна оферта би била в рамките на $95-$100 млрд.
Естествено, това доведе до флуктуакции в цената на акциите на Fox. Цената падна от $35.50 за акция малко преди да бъде обявена офертата през миналия месец до $31.50, когато беше обявен отказът на Мърдок от начинанието му. Този 11% падеж постави магнатът в много опасна ситуация.
Нормалната стратегия в такава ситуация е да се наточи апетитът на акционерите, започвайки да се говори за намаляване на разходите. Но тук те са в размер на $1 млрд – малка част в контекста на сделката. Може да се направи убедителен аргумент, че стратегическите ползи от обединението на медиите компании в опит да защитят своята ценова политика в лицето на американските кабелни компании, които изявяват огромно желание за сливане, са много повече. Но заплахата едва ли е толкова голяма. Акциите на Fox бързо се покачиха с 60% след разделянето на медийната империя на Мърдок на две вследствие на скандала с подслушване в Англия.
Що се отнася до TimeWarner, акциите на компанията са във възход. Както Бюкс посочва, акционерите имат възвращаемост от над 150% от 2008 година насам на фона на разделението на кабелните активи, AOL и TimeWarner. Така на теория, Time Warner става апетитна плячка, заради по-малкия си размер, но компанията никога не се е нуждаела от спасение в ръцете на Мърдок.
За Бюкс най-голям проблем е стойността на ‘А’ акциите без право на глас във Fox, които са му предложени в допълнение на паричния компонент. В случая с Fox/Warner, кланът Мърдок би имал 40% от гласовете, но само 9% от правото на контрол и консолидация. Fox/Warner би било една съвсем нова компания. Всички акционери, които не са от страната на Мърдок, биха желали да имат властта да уволнят шефа или неговите деца, ако нещата се объркат.
Може да се предположи, че звездите може да се подредят така, че сделката да бъде съживена по някое време. Стратегията на TimeWarner да се справят с всичко самостоятелно трябва да се докаже, че е неефективна; акциите на Fox трябва да се представят значително по-добре, а пазарът трябва да се съгласи с несправедливото разпределение на гласовете, поставяйки Джеймс или Лаклан начело. Трудно е да си представим това да се случи, смята анализаторът на Guardian. А ако Рупърт Мърдок иска една последна голяма сделка, това би означавало, че трябва да плати всичко в кеш, а това означава търсенето на по-малки жертви от TimeWarner.