Проблемът е разгледан от Елиът Абрамс, член на Съвета за външни отношения (независима и непартийна организация), бивш дипломат, който служи на различни позиции по времето на Рейгън и Буш (първият) и е един от главните герои в аферата Иран-Контра.
За първи път за тази практика Ейбрамс пише през февруари тази година, когато Принц Чарлз посещава Саудитска Арабия. Той тогава обяснява, че Кралицата никога не е стъпвала в Израел, а Принц Чарлз е бил само по време на погребението на Ицхак Рабин.
Срещу това той открива, че само през ноември 2014-та, принц Андрю и принц Хари посещават Абу Даби (по време на Градн пpи уикенда). След това принц Андрю посещава и Саудитска Арабия.
Принц Хари беше на посещение и в Оман през 2013-та, страната беше посетена и от кралицата през 2010-та. (Тук Ейбрамс прави сравнение между Оман и Израел – 3 милиона срещу 8 милиона жители; 80 милиарда срещу 300 милиарда долара БВП).
„Има само 3 логични обяснения. Първото е, че британското кралско семейство иска да посещава само други кралски семейства, а не републики. Принц Чарлз няколко пъти е бил на посещение в Египет, така че теорията не е правдоподобна. Второто възможно обяснение е страх – страхът, че всякакво посещение в Израел би повлияло негативно на Великобритания, например, ако арабските страни решат да прекратят търговията с тях.
Това е нелепо.
Принц Чарлз през миналата година бе на посещение в Йордания и можеше лесно с хеликоптер, да отиде за един ден в Израел. И принцовете Андрю или Хари можеха да отидат докато бяха в Близкия изток. Ако се има предвид сегашният мълчалив алианс между Израел и Персийския залив монархиите срещу Иран и вероятността, че подобна визита би навредила на Великобритания е много малка. Третото възможно обяснение за отказът на британското кралско семейство да стъпи в Израел е, че или те или външното министерство имат дълбока и постоянна вражда към еврейската държава.
Вие избирате, „пише Ейбрaмс в текста на Съвета за външни отношения.