Убивани, поробвани, прогонвани: язидите са сред малцинствата в Северен Ирак, пострадали тежко от терористичната групировка „Ислямска държава“, която пое контрол над техните земи през 2014 г. Представители на язидите, чиито вярвания включват елементи от различни религии, разказаха за преживените гонения в Европейския парламент и призоваха за хуманитарна подкрепа и помощ от страна на Европа за освобождаване на държаните пленници.
Сред посетилите Парламента на 29 април в Страсбург бяха жертви на насилието от страна на „Ислямска държава“. Диляр Сайид, на 22 години от планината Синджар, е била държана в плен в продължение на два месеца от бойци на групировката. Тя описа как е станала свидетел на убийството на 1 700 селяни през 2014 г.: „Мъжете бяха отделени от жените и отведени за екзекуция. Всички жени бяха пленени, а някои – насилвани сексуално“. Повечето от роднините на Диляр губят живота си.
На срещата с председателя на ЕП Мартин Шулц бе и Аиша Таха Отман, осемдесет и девет годишна жена, загубила трима от синовете си в борбата срещу „Ислямска държава“. „Важно е да получим нужните оръжия, както и медицинска помощ от ЕС за тежко ранените бойци“, заяви тя.
Нейният оцелял син Хоршийд Мавлуд определи „Ислямска държава“ като „варварска сила, която не зачита правата на човека и е извършила грозни безчинства спрямо язидските кюрди и християните“. „От името на хората в Кюрдистан, ние сме тук, за да поискаме Европа да ни даде по-добри оръжия и да ни помогне да защитим честта и земята си“, каза още той.
Насилието спрямо малцинствата рязко се е увеличило в териториите под контрола на „Ислямска държава“. По данни на иракското правителство около 1,8 млн. души са били принудени да напуснат домовете си и да се преселят в други части на страната между януари и септември 2014 г.
На срещата присъства и Виан Дахил, единствената представителка на язидските кюрди в иракския парламент. Тя призова за „хуманитарна подкрепа за 420 000-те язидски бежанци в Кюрдистан“. „Търсим помощ за освобождаване на 5 000 жени, старци и деца, отвлечени от „Ислямска държава“. Ние трябва да окажем и психологическа помощ на избягалите момичета, които са били жертва на изнасилвания и поробване“, заяви тя.
Председателят на ЕП Мартин Шулц призна, че е „силно развълнуван“ от споделените истории и заяви: „Ние подкрепяме тяхната кауза и непреклонна борба срещу безнаказаността“.
В началото на май стана ясно, че стотици пленени язиди са убити от „Ислямска държава“. По този повод г-н Шулц отново каза, че свободата на вероизповедание е нещо, което не подлежи на компромиси. Той също така изтъкна, че е важно да се документират свидетелствата за извършваните престъпления.