Валери Петров – цяла епоха в българската литература

| от |

Големият български поет, сценарист, драматург и преводач – човекът, заради когото поколения българи четат Шекспир на български – акад. Валери Петров почина тази нощ на 94-годишна възраст.

Големият български поет бе приет във ВМА-София на 22 август след прекаран инсулт и беше в кома няколко дни. Лекарите се грижеха денонощно за него в интензивното отделение.

Валери Петров винаги е бил не само талантлив творец, но и забележителен гражданин. Автор на прекрасни стихотворения, сценарист на едни от на-забележителните български филми. Човекът, заради когото много деца искаха да станат пирати след „Йо-хо-хо“. Рицар без броня, а със силата на словото.

Валери Петров е цяла вселена, цяла епоха в българската литература, той е в класическите страници на нашата литература, каза публицистът и писател Иван Гранитски.

Със загубата на Валери Петров българската култура, нацията ни става по-бедна, по-беззащитна, по-злощастна. Тъкмо в такива превратни дни и времена, в които днес живеем, имаме нужда от личности като Валери Петров. Този мъничък човек беше един Давид на любовта, на храбростта на духа. Сигурен съм, че той е в класическите страни на българската култура и литература. Загубата е невъзвратима, каза Иван Гранитски.

„Валери Петров е едно великолепно сияние, едно богатство на България, много го обичах, много ми е скъп, скъп е на всички ни“, заяви за БГНЕС актрисата Татяна Лолова.

Много е тежко да се говори, а е прекрасно, че е имало такова същество и, че съм била близка и че му виках Валерка и че съм играла в негова пиеса и че много съм го обичала, каза още тя. „В моя спектакъл „Дуенде“ аз съм сложила едно допълнение, в което цитирам негови стихчета и накрая на спектакъла казвам, че са от Валери Петров. Играя го от 10 години. От 10 години на това място има аплауз на това място – не за мен, а за Валери Петров и сега като го няма него не знам как ще посмея да го казвам“, добави тя.

Актрисата призна, че няма един любим стих на Валери Петров. „Всичките му стихове са любими и когато прочета нещо и си казвам, че трябва да го науча и който не го е чел, всеки трябва да може да го прочете. Вели Чаушев направи едно великолепно представление по стихове на Валери Петров, посвети го на своята 80-годишнина, Руси Чанов също знае всичките му стихове. Всички актьори, които са се докоснали до него безкрайно го обичат, както и цялата публика, която е присъствала на това, което е създавал. Той беше едно дребно същество с огромно сияние и огромно влияние“, каза тя.

Валери Петров беше един изключителен мъдрец. Младите трябва да се учат от него, да четат Валери Петров, да знаят кой е той, това е много важно, заяви след тъжната вест за кончината на големия поет акад. Валери Петров актьорът Илия Добрев.

„За мен Валери Петров е един от най-големите български поети, да не кажа най-големият. Аз прекалено много го обичам, закърмен съм още от младостта си с неговите стихове“, каза още Илия Добрев пред БГНЕС и добави: „Родом съм Хасково и там за първи път си купих негова стихосбирка и след това още в първи курс във ВИТИЗ аз снимах един от първите си филм, „Васката“, по негов сценарий, тогава се запознах с големия Валери Петров. Това беше изключително преживяване, срещите ми с него, разговорите ми с него. През годините се срещах с него, съветвах се с него. Обичах го страшно много и продължавам да го обичам. За мен той ще остане една велика личност“, каза Илия Добрев.

БГНЕС припомня, че Валери Петров е роден с името Валери Нисим Меворах, а Валери Петров е неговият псевдоним. Той е български поет, сценарист, драматург и преводач от еврейски произход, известен с преводите си на Уилям Шекспир на български език. На 15 години Валери Петров издава първата си самостоятелна книжка — поемата „Птици към север“, стихове печата през 1936 г. в сп. „Ученически подем“, а през 1938 г. излиза от печат първата му книга „Птици към север“ с псевдоним Асен Раковски. През 1944 г. завършва медицина в Софийски университет, като известно време работи като лекар. Той бе и народен представител в Седмото ВНС (1990-1991г), но веднага след избора му, подава оставка и не встъпва в длъжността на депутат.

Има много награди и признания: През 2004 година получава Национална награда „Константин Константинов“ за цялостен принос в детското книгоиздаване, а година по-късно Голяма награда за литература на Софийския университет (2005). На 19 юни 2006 г., на 86-годишна възраст получава от Министерство на културата наградата „Христо Г. Данов“ за цялостен творчески принос и става Доктор хонорис кауза на Университета по библиотекознание и информационни технологии. На 6 ноември 2007 г. година Валери Петров е удостоен с престижната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“. През 2011 г. е удостоен с почетен знак „Марин Дринов“ на БАН, а през 2013 г. получава наградата за европейски гражданин на Европейския парламент – за принос към българската култура и разбирателството между нациите.

Поклонението на големия поет и драматург Валери Петров ще е в петък, 29 август, в 11.00 часа в Народния театър „Иван Вазов“. Поклон пред светлата му памет! /БГНЕС