Въздушните удари не помагат много за спирането на напредването на групировката „Ислямска държава в Ирак и Леванта“(ИДИЛ) в Ирак и Сирия, е заглавие от в. „Файненшъл таймс“.
Американските бомби може да падат още веднъж в Ирак, но тазседмичната интервенция контрастира със суровата истина – отвръщането на удара срещу ИДИЛ не е започнало. Идните седмици ще бъдат от ключово значение за борбата срещу сунитските бунтовници. Докато ходовете пред Вашингтон и Багдад са ограничени, опциите на джихадистите са многобройни, посочва британското издание.
Тим Колинс, един от най-уважаваните британски командири, сравни кръвопролитията в Ирак с геноциди, извършвани от Йосиф Сталин и Пол Пот, и обвини (британското) правителство, че се проваля в „моралния си дълг“ да се намеси, пише в. „Дейли телеграф“. Той каза, че древни цивилизации ще бъдат унищожени, ако Лондон не се включи във въздушните удари и не даде оръжия на кюрдските сили.
Ирак се нуждае от силно и единно правителство: стъпка напред – г-н Абади, е заглавие в днешния брой на в. „Индипендънт“. Две неща поне са ясни в това злощастно колониално творение, наречено Ирак. Едното е, че съществуването му е застрашено от дивашка армия сунитски джихадисти, чиято открита цел е създаването на халифат в арабския свят. Другото е, че ако има шанс да се формира стабилна и относително демократична държава, Ирак отчаяно се нуждае от нов министър-председател. С номинирането на Хайдер ал Абади за поста, второто изискване е на път да се изпълни.
„Ислямска държава“ извади на показ военната уязвимост на пешмергите – кюрдските войски бяха смятани за добре обучени елитни сили, но поражението от ИДИЛ показа, че лежат на стара слава, пише в. „Гардиън“. За един унизителен уикенд кюрдските сили бяха прогонени обратно в Ербил от враг, който обърна вниманието и оръжията си към всичко, което кюрдите построиха през десетилетия на война със Саддам Хюсеин, след това водена от САЩ инвазия и осем години с иракско централно правителство.
Западняците разчитат на кюрдите в борбата срещу джихадистите, пише френският в. „Фигаро“. Подкрепени от американските удари, кюрдските бойци успяха да спрат настъплението на „Ислямска държава“ и заздравяват позициите си. Тази война може да доведе до преначертаване на границите в региона, отбелязва френското издание.
Иран обърна гръб на Нури ал Малики и поздрави номинирания за негов приемник на поста премиер на Ирак, с което разчисти пътя за премахването от власт на Малики, четем в друга статия „Гардиън“. Ходът, направен от основния поддръжник на Малики, постави Техеран на страната на САЩ, Саудитска Арабия и НАТО, които официално подкрепиха Абади за премиер.
/Любомир Мартинов/ БТА