В мъгливия свят на бит-монетите измамата е по-бърза от закона

| от |

largest-bitcoin-exchange-suspends-withdrawals.si

„В момента липсата на закони позволява всичко да може да се случи”, казва чрез поверителен интернет чат за New York Times трейдърът с потребителско име в Twitter Fontas.

Той организира схеми за бързи печалби, свързани с поскъпващата и малко плашещата виртуална валута, която привлича и озадачава хората по целия свят. За авторитетния американски вестник Fontas е потвърдил, че може да управлява Twitter профила, зад който стоят хиляди последователи, но не е разкрил самоличността си.

Той казва, че бит-монетите и техните потребители биха имали полаза, ако някои предаде на полицията този „див запад” и спре схемите, които той и други като него реализират.

Китайските власти привлякоха вниманието към този въпрос, като обявиха, че забраняват на китайските банки да правят транзакции с бит-монети, припомня New York Times. В същия ден централната френска банка отправи предупреждение за потенциалните рискове. Новината доведе до понижаване на цената на виртуалната валута, но тя бързо се върна към предишните си рекордно високи стойности от около 1200 долара за бит-монета.

Бит-монетите са нещо като компютърна програма, която се създава според набор от алгоритми и се търгува между онлайн портфейли, използващи виртуални ключове. Някои хора настояват, че виртуалните валути могат да се превърнат в революционно нова форма на заплащане в реалния свят. Bank of America стана първата голяма банка на Wall Street, която публикува изследване за бит-монетите, отбелязващо, че те могат да са “голям играч както в електронната търговия, така и в трансфера на пари”.

До момента, обаче, бит-монетите са развивани основно от хора, които се надяват цената им да се покачва, защото наличността им е ограничена. В първоначалната компютърна програма е заложено създаването само на 21 милиона бит-монети, посочва американското издание.

Тъй като няма ограничения кой може да купува бит-монети, те привличат инвеститори от всякакви категории. Стойността на всички съществуващи бит-монети в момента е повече от 12 милиарда долара, след бързото покачване на цената й, която достигна повече от 1000 долара през последния месец. Вълнението от този възход засенчи измамата, хакерските атаки и скандалните кражби, които все по-често стават част от света на виртуалната валута, дори за най-умелите и законни играчи. А от страна на правоналагащите институции няма видим отговор.

Това позволи повече от тридесет случая, при които най-малко 1000 бит-монети или 1 милион долара според настоящия курс, бяха откраднати или прехвърлени нелегално. Сред тези случай десет бяха свързани със загуба на повече от 10 000 бит-монети или 10 милиона долара. Властите се намесиха публично само в един от тях, отбелязва New York Times.

 
 
Коментарите са изключени за В мъгливия свят на бит-монетите измамата е по-бърза от закона