В ЕС има нагласа на България и Румъния да се даде хоризонт за влизане в Шенген

| от |

България приветства споразумението от Лозана за ядрената програма на Иран. Това заяви в интервю за предаването „Събота 150“ на БНР министърът на външните работи Даниел Митов.

Споразумението беше приветствано както от нас, така и от много други държави. Ние очаквахме този пробив, така че да може все пак да се гарантира, че с Иран, по отношение на неговата ядрена програма, ще се върви към създаване на механизъм, който да може ясно и категорично да контролира програмата и да дава сигурност и увереност, че тя ще бъде използвана за мирни цели. Практически споразумението изчисти някои основни параметри и спорни въпроси, по които до момента съществуваха различия по отношение на това доколко и къде може да се обогатява уран, доколко и докъде може да се съхранява плутоний, тежка вода. В момента очакваме, разбира се, продължението на целия процес, който ще е съставянето на съвместен план за действие, който да гарантира механизъм за проверка на изпълнението на тези договорености. Процесът не е приключил. Това е ясно. Тепърва предстои да се състави този съвместен план. Надеждата ни е, че през него ще има ясен механизъм, който да може да гарантира, че Иран няма да се сдобие с ядрено оръжие.

Ако се стигне до ясно разрешаване на въпроса дали иранската ядрена програма ще бъде използвана само за мирни цели, това ще увеличи и сигурността на България, ще увеличи увереността, че можем да продължим партньорство с Иран по съвсем различен начин от този до момента. Затова сме приветствали въпросното споразумение, защото то дава шанс да се стигне до решаване на този въпрос и съответно до намаляване на рисковете както за цяла Европа, така и в частност за България.

За подобряването на отношенията с Иран свидетелства и това, че България е изпратила посланик в Техеран, коментира Министърът. Доскоро посолството имаше временно управляващ. България има интерес да се започне“много бързо“ интензивен политически и икономически обмен, ако отпаднат икономическите санкции, международно наложени на Иран, заяви министърът. Той коментира, че не е притеснен, че пречка м отношенията между двете страни може да се окаже проиранската позиция на „Хизбула“, която попадна в списъка на ЕС на терористичните организации след атентата на летище „Сарафово“.

Тя е шиитската, проиранска е. Така е безспорно, но това е недоказва нищо повече. Ние знаем, че “Хизбула“ стои зад организацията на атентата. “Хизбула“ попадна в списъка с терористични организации на ЕС. Това е нещото, което до момента знаем и е категорично установено. Оттам насетне, знаете колко е динамична обстановката в Близкия изток. Знам, разбира се, че нашите израелски приятели са много притеснени. Те имат своите основания и скептицизъм. В диалог с тях трябва да се постигнат и всички останали договорености и да бъдат убедени, че естествено и тяхната сигурност е взета под внимание, когато става въпрос за преговори с Иран. Само че, за да може обстановката в Близкия изток да придобие съвсем други измерения, Иран трябва да бъде част от разговора, който се провежда в момента по отношение на стабилизация на района в Близкия изток. Тук трябва да сложим ситуацията в Сирия, трябва да сложим ситуацията в Йемен.

В ЕС има нагласа на България и Румъния да се даде хоризонт за влизане в Шенгенското пространство, заяви Митов.

Разговорите по темата „Шенген” продължават. Те са до голяма степен въпрос на дипломация. Има нагласа да се върви към това на България и Румъния да им се даде хоризонт за влизане в Шенген. Тук има няколко аспекта – първо, фактът че ние сме външни граници на ЕС и при тази опасност, която съществува от влизането обратно на влизането на европейска територия на така наречените „чуждестранни бойци“ България и Румъния трябва да имат пълен достъп до шенгенската информационна система, иначе няма как да се на 100% ефективни в борбата срещу чуждестранните бойци. На второ място, до момента всички доклади, които са излизали отчитат напредък и не само. Практически те са били само положителни, а в същия момент няма някакво реално движение по отношение на нашето членство.

Всички партньори отчитат, че България полага „огромни усилия в борбата срещу чуждестранните бойци“, заяви Митов и припомни, че на българската граница е задържан човек, контактувал с извършителите на атентата в Париж. Българските служби са крайно ангажирани с тази тема, допълни той.

Има положителни сигнали по отношение на това, че трябва да се тръгне към някакво разрешаване, поетапно, на нашето членство в Шенген. Както нашето, така и това на Румъния. Борим се най-малкото, първоначално, да отпаднат въздушните граници”. Мобилизирани са всички дипломатически ресурси. Незабавно не знам до колко е възможно, но на България трябва да й бъде даден хоризонт и да се започне най-малко с въздушните граници.

Ако България получи някакъв хоризонт и пътна карта, първоначално за отваряне на въздушни граници, а след това и за всички останали, това ще е напълно достатъчно, за да знаем в какви рамки се движим и кога можем да станем пълноправен член на Шенгенското пространство, уточни министърът.

Предстои да се разследват и случаите, за които към страната има обвинения, че на българската граница са били отблъснати иракски и сирийски бежанци и към тях е имало насилие:

В сътрудничество с нашите партньори от турска страна трябва да се изяснят обстоятелствата. Подобни обвинения са отправяни към всяка една държава, през която преминават бежански потоци. Обстоятелствата обаче винаги или почти винаги се оказват много различни от това, което излиза в публичното пространство.
Работи се за подписване на протокол с Турция за съвместна охрана на границата, заяви Митов. Анкара има споразумение с
Турция за реадмисия, припомни той. Двата въпроса, въпреки че не са формално обвързани, могат да бъдат разглеждани и заедно. България е изпратила и покана за посещение у нас на турския министър-председател. Работи се за подписване на протокол за съвместна охрана на границите и с Гърция.

България се нарежда на трето място сред страните с най- много молби за получаване на бежански статут, съобщи министърът на външните работи.

В същия момент сме доста назад в класацията по отношение на солидарния фонд на ЕС за настаняване и интеграция на бежанци: Затова нашето постоянно настояване е към България да се подхожда по-солидарно в този случай. Тези 10 млн. са само част от това, което можем да получим за в бъдеще. Ние ще искаме и още, защото, доказано и без никакво съмнение, ние сме една от държавите, които имат най-много нужда от това. Това е общ европейски проблем и всички го разбират. Не мога да кажа кога, нито колко, но ние ще настояваме за това.

Българската държава от 2 години е стопирала всякакви разговори за доставки на оръжие в Йемен, сподели министърът. Според него, когато става дума за такива конфликти няма как да се говори за оръжейни доставки. Националният политически диалог там трябва да се възобнови, категоричен е той.

Министърът не е убеден и в спазването на примирието „Минск 2“ в Източна Украйна, но отчете намаляването на случаите на неспазване и на инцидентите там. Надежда има да се стигне до пълно примирие и до изтегляне на тежките въоръжения.

Твърдението, че потокът от руски туристи у нас ще намалее заради санкциите наложени от ЕС е част от масова дезинформация по проблема, каза още министър Митов. Над 300 000 руски граждани притежават имоти в България и практически „ще си дойдат вкъщи и ще си доведат семействата“, заяви той. Ако има намаление на броя руските туристи, то ще се дължи на намалената им покупателна способност, каза дипломатът и припомни, че рублата е загубила повече от 2 пъти от стойността си заради поевтиняването на петрола:

Няма изрична забрана за руските граждани да посещават България. Има предупреждение към служителите в силовия сектор на Русия да внимават при пътуванията си в държави, които имат сключен договор за екстрадиция със Съединените щати. Това е много различен момет. Няма изрични забрани за каквото и да било.

Подписаното с Уестингхаус споразумение не е изгодно за България, но това не означава, че държавата не продължава разговорите с компанията по всички отворени теми, сподели Митов. Страната не се е отказала от търсенето на неруски изпълнител в „Козлодуй“ увери той.

 
 
Коментарите са изключени за В ЕС има нагласа на България и Румъния да се даде хоризонт за влизане в Шенген