Изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT) са създали прототип на устройство с вградена камера, което се поставя на един от пръстите и превръща текст в звук за хора със зрителни увреждания, пише MIT News.
Устройството направлява пръста на потребителя по редовете на текста чрез аудосигнал или вибрация. В същото време системата разчита буквите и генерира звук в реално време.
Научният доклад за избретението, който ще бъде представен по време на конференция през април, обобщава резултати от тестове на различни версии на устройството, проведени с незрящи хора. Единият модел има две моторчета – на върха на пръста и под него, които вибрират, указвайки къде се намират редовете на текста. Друга версия без мотори използва музикален тон, който увеличава силата си, ако пръстът се отклони от редовете. Изследователите са изпробвали и съчетание от вибрация и звук, но все още няма категоричен резулатат за това кой вариант е най-ефективен.
В момента учените се фокусират върху разработването на устройство с мелодия, тъй като неговият сензор е по-малък и по-лек. Сърцето на системата е алгоритъм, който обработва видео данните от камерата в реално време. Първоначално изчисленията се правят на преносим компютър, свързан с четеца, но в момента се разработва софтуер за смартфони с операционна система Android. Изследователите са открили, че създадената от тях технология има по-широко приложение, отколкото са предполагали.
“Откакто започнахме да работим по този проект, стана ясно, че всеки, който се нуждае от помощ, за да чете, ще има полза от това”, казва Рой Шилкрот. “Получихме множество имейли и запитвания от организации, но също и от родители на деца с дислексия, например”, добавя ученият. / Агенция Фокус