Унгария се превърна в транзитен маршрут за бежанците, чиято цел е да стигнат до Австрия и Германия.
Затварянето на границата бе обявено в петък, след като лидерите на европейския съюз не успяха да се споразумеят за адекватни мерки, с които да подкрепят Унгария. Границата бе подсилена с телена оградата затворена в полунощ в петък срещу събота.
Последните шреминали сто мигранта пристигнаха в района на село Закани в последните минути преди да бъде отрязан достъп. Тази група бе последната, която премина границата на Унгария. След това се чула командата на един от граничните полицаи: „Затваряме!”
„Знаем, че това не е най-доброто, което може да се направи в условията на бежанската криза. Но това е второто по ефикасност” заяви унгарският външен министър Петър Сийярто. Мигрантите все още може да кандидатстват за убежище в Унгария при двата гранични пункта, добави той. Граничните пунктове в Беременд и Летение също са отворени за всеки с валидни документи.
Унгария вече е затвори и границата си със Сърбия.
Словения се страхува от затварянето на унгаро-хърватската граница, защото това ще насочи потокът мигранти към нейните територии. Хърватският вътрешен министър Ранко Остожич заяви, че „коридорът за бежанци вече е пред Словения”.
Хърватия до момента е нямала противоречия със Словения, според Остожич. „Това е един изцяло хърватски план”, обясни още министърът.
В отговор, словения спря железопътния транспорт от Хърватия, съобщи държавната компания.
Словенският вътрешен министър Весна Джоркос Знидар заяви, че допълнителни полицаи са изпратени по границата с Хърватия. Тя подчерта, че страната ще продължи да приема бежанци, докато съседна Австрия и Германия запазят границите си отворени.
По-рано в петък турските официални представители на спешната среща в Брюксел съобщите, че лидерите на общността не са стигнали до консенсус за съвместни действия с Турция по въпроса с мигранстката криза. Лидерите на ЕС се споразумяха да ускорят преговорите за либерализиране на визовия режим за турците в общността ако в замяна Турция удържи притока на бежанци. Това ще доведе до натрупване на позитиви за Турция, която води преговори с ЕС за присъединяване.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че страните-членки на ЕС все още обмислят турското искане за 3 милиарда евро финансова помощ за справяне с бежанския поток.
Турският президент Реджем Ердоган сериозно критикува от лидерите в ЕС за реакциите по време на бежанската криза.
„Първо обявиха, че имат възможност да приемат 30 хиляди до 40 хиляди мигранти, номинират ги за Нобелови награди за това. А ние сме домакин на 2 милиона и половина бежанци и на никой не му пука”, каза той в официално обръщение.
Близо 600 хиляди мигранти са достигнали границите на Европейския съюз по море само тази година. Много от тях пътуват към Стария континент от Турция.