Градчето Рава-Руска в Украйна, което се намира на 2 километра от границата с Полша иска да влезе в обединена Европа, въпреки че миналата седмица официален Киев обяви замразяване на присъединителния процес, предаде Бтв.
„Не политиците днес създават историята и не те вземат решенията. Правят го хората, които подписаха този призив. А той гласи, че обикновените хора – без политици, политически лозунги и цветове – искат да станат част от Европейския съюз“, категорична беше Ирина Вересчук, кмет на Рава-Руска.
Жителите на градчето са убедени, че членството в Евросъюза ще бъде от полза за Украйна.
Кметицата на бунтовното градче приветства хилядите непримирими, които излязоха по улиците, за да изразят своя протест.Вересчук призовава и други градове да последват примера на Рава-Руска.
Огледална на тази ситуация наблюдаваме и у нас. Парламентарната група на „Атака” в декларация поиска Териториите в Сърбия и БЮР Македония, населени с българи, да бъдат върнати на България, предаде агенция „Фокус“
В декларацията се посочва, че през 1919 г. е подписан един унизителен за страната ни договор – Ньойския договор, по силата на който много българи остават извън страната.
„Сърбия и БЮР Македония не могат да се считат за правоприемници на Сърбо-хърватско-словенската държава. Сърбия не беше приета за правоприемник на Югославия от ООН и от международната общност, а БЮР Македония дори не е призната под конституционното си име. Следователно, Ньойският диктат няма сила спрямо Сърбия и БЮР Македония и е недействителен по отношение на Западните покрайнини и Струмица, поради изчезването на държавата, с която е бил сключен. Земите, откъснати от България по този договор, трябва да се върнат в нейна територия. Ньойският диктат не е легитимиран в Българската държава, както изиска Търновксата Конституция – с ратификация от Велико Народно събрание. Такава не е имало никога”, се посочва в декларацията.
„Атака” смята, че въпросът трябва да бъде уреден преди започване на преговори със Сърбия за членство в ЕС и преди приемането на БЮР Македония в ЕС.